Важлива подія у культурному житті Тернополя відбулася 19 вересня 2024 року. У стінах обласного краєзнавчого музею пройшла презентація збірника матеріалів Міжнародної наукової конференції, присвяченої історії Почаївського василіянського монастиря. Видання висвітлює маловідомі факти про цю визначну духовну пам’ятку України та спростовує поширені міфи.
Передумови створення збірника
Поштовхом до появи видання стала Міжнародна наукова конференція “Почаївський феномен: Василіянський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії та культурі України”. Вона відбулася 29-30 вересня 2023 року у Зарваниці з нагоди 250-річчя коронації Почаївської ікони Матері Божої. Організаторами виступили Провінція Найсвятішого Спасителя Василіянського Чину в Україні, Тернопільсько-Зборівська архиєпархія УГКЦ та Інститут історії Церкви УКУ.
Перегляньте також:
- У Тернополі презентували документальний фільм: “1000 днів війни. Тернопільщина”
- У Тернополі з нагоди 1000-го дня повномасштабного вторгнення вшанували захисників
Зміст та особливості видання
Збірник містить доповіді понад 30 науковців з України та Польщі, згруповані у 6 розділів. Окремо подані документальні додатки. Важливою особливістю є те, що матеріали базуються виключно на першоджерелах. Це дозволило спростувати численні міфи щодо історії Почаївського василіянського монастиря. Більшість документів вперше перекладено сучасною українською мовою.
Науковий редактор видання Володимир Мороз зазначив, що на сторінках збірника “відкривається переосмислена правдива історія Почаївської обителі у духовній та матеріальній спадщині”.
Презентація та оцінки експертів
Захід у Тернопільському краєзнавчому музеї зібрав представників духовенства, влади та наукової спільноти. Благословив вихід збірника єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ владика Теодор Мартинюк.
Співавтори видання поділилися результатами своїх досліджень. Зокрема, виступили отець Артемій Новицький, ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій, професор Елла Бистрицька та директор Державного архіву Тернопільської області Федір Полянський.
Учасники відзначили важливість збірника для розуміння української церковної історії. Видання рекомендоване до друку Вченою радою філософсько-богословського факультету Українського католицького університету.