У День Соборності України, В’ячеслав Негода разом з представниками сусідніх областей віддав шану пам’яті невинних жертв Молотківської трагедії. Біля меморіалу з іменами загиблих відбулося урочисте покладання квітів та запалювання лампад.
«В день соборності разом з представниками військових адміністрацій сусідніх областей та місцевого самоврядування відвідав музейний комплекс у селі Молотків. Під час відвідування музею разом з іншими представниками влади та громадськості запалили лампадки біля пам’ятної стели, на якій викарбувані імена всіх жертв тієї жахливої події», — написав В’ячеслав Негода в особистому профілі.
29 квітня 1943 року село Молотків перетворилося на пекло. Окупанти не зупинялися ні перед чим: розстрілювали людей на вулицях, забивали їх до смерті, кидали в ями. Дітей нещадно вбивали разом з батьками. Особливою жорстокістю нацисти відзначилися в кузні, де живцем спалили шістнадцять чоловіків. Загалом, того дня вони позбавили життя 617 невинних людей, серед яких було 92 дитини.
Перегляньте також:
- На Тернопільщині відбулись масштабні урочистості з нагоди Дня Соборності України
- У Лановецькій громаді оголоcили дводенну жалобу
«Молотківська трагедія — це страшна сторінка історії нашого села, яка назавжди розділила його долю на “до і після”. Ці люди не були поховані, не були відспівані, адже вони згоріли в вогні. Цей меморіальний комплекс — це і є пам’ять про цих людей», — розповіла директорка музею Борух Оксана Григорівна.
Серед експонатів меморіального комплексу є предмет, який особливо вражає уяву: маленька, порожня колиска. За свідченнями очевидців, після пожежі, що знищила село, в одній із хат було знайдено схожу колиску, залиту кров’ю. У дворі лежало тіло матері, яка інстинктивно прикрила собою мертве немовля, намагаючись вберегти його від вогню.
На території меморіального комплексу можна побачити незвичні кам’яні споруди, що нагадують кістяки порожніх будинків. У цих конструкціях — страшна і тривожна історія.
«Всі елементи меморіального комплексу збудовані з бетону і металу, адже це колір попелу. В селі після пожежі залишилися лише фундаменти, виготовлені з каменю. І все, що залишилося від хат: фундаменти, недогорілі одвірки та печі. Із 395 дворів вціліли стіни лише 4 будинків», — пояснила Оксана Борух.
Хоча точні причини такої жорстокої розправи досі остаточно не з’ясовані, існують свідчення про те, що німецькі карателі могли діяти за доносом місцевого колаборанта, чию сім’ю начебто вбили повстанці. Сьогодні прийнято вважати, що ця трагедія була спровокована агентами НКВД.
Пам’ять про загиблих є важливою частиною нашої історії і має служити нагадуванням про необхідність боротьби за мир і справедливість. Наслідки Молотківської трагедії відчуваються і сьогодні. Багато сімей втратили своїх рідних, а село було зруйноване. Проте, незважаючи на всі труднощі, жителі Молоткова зуміли відбудувати своє життя і зберегти пам’ять про загиблих.
На Тернопільщині відбулись масштабні урочистості з нагоди Дня Соборності України