Тернополянка Ольга Ванца розповідає, як почала шити подушки й матраци із гречаним лушпинням. Цим займається вже два роки. Жінка каже: робить це не з комерційною метою. Її більше цікавить дослідження, як ми при теперішньому високорозвинутому виробництві ускладнили свій побут і зробили його штучним. А природа дарує нам так багато різних варіантів…
Перегляньте також:
- Керівник будівельної компанії «Креатор-Буд» Ігор Гуда взяв участь у Західноукраїнському бізнес-форумі
- Генеральний директор ТРЦ “Подоляни” Михайло Ібрагімов серед номінантів “Гордості Тернопілля”
Як на світ народився!
— Гречане лушпиння беру у млині в одному із сіл біля Тернополя. Спочатку робила помилку, бо брала пересмажене лушпиння. А треба сире. Смажене швидко перетвориться на порох, а сире буде тримати форму до п’яти років, — ділиться досвідом пані Ольга.
Спочатку подушки вона випробувала на собі. Коли переконалася: те, що пишуть в інтернеті про їхні ортопедичні властивості таки правда, — порекомендувала друзям, знайомим. Усі схвально оцінили її «гречані» подушки, тому жінка вирішила подати оголошення в газету.
— Першого клієнта не забуду ніколи. Це був дідусь із Бережанського району, прикутий до ліжка, — згадує. — Він мені сказав, що хоче тієї подушки, бо йому лікарі порекомендували. Відповідальність за виріб у мене була страшенна! Відправила подушку поштою. Довго чекала дзвінка. Передати неможливо, як я тішилася, коли почула від нього вдячні слова: «Пані, та я як на світ наново народився! Тож треба, стільки років живу і аж на старість виспався на вашій подушці!» Після того замовив багато різних. Казав: «Ви мені висилайте, а я знайду куди ті подушки підкладати». А торік перед Миколаєм замовив матрац із гречаним лушпинням.
Ольга Ванца разом із сином той матрац з усілякими перипетіями доставляла у глухе село. Автобус туди приїжджав лише раз і одразу їхав. Довелося наймати ще таксиста. Але як задумали зробити чоловікові доставку до Миколая — так і зробили.
— Йому підійшло. Та й ніхто з інших моїх замовників ніби ще не скаржився. Єдине, що мені особисто не підходить, — шарудіння лушпиння під вухом. Воно пересипається, тому сплю на «гречаній» подушці періодично, під настрій. А матрац інша річ. Одразу пригадується дитинство і бабусин сінник на бамбетлі. Матрац вважаю дуже потрібним для тих, у кого є проблеми із хребтом. А також малим діткам він буде добрим.
І в дім, і на пасіку
Чистити матраци, пояснює пані Ольга, не становить жодних труднощів — треба тільки скористатися пиловсмоктувачем. А подушки жінка освіжає так: наволочку розщіпає, лушпиння висипає і пересіває в решеті. Пил із нього відпадає. Наволочку пере, прасує — і знову засипає в неї лушпиння.
Пояснює: її подушка трохи важча порівняно із пуховою. Так, стандартна «європейська» подушка розмірами 50х70 см важить 3,5 кілограма. Природний наповнювач цікавий тим, що має нейтральний запах (лише напочатку відчувається легкий приємний аромат). А шарудіння може заспокоювати — особливо дітей. Та й подушка з такою «начинкою» дихає: повітря має можливість спокійно циркулювати всередині неї, тому голова не перегрівається і не пітніє.
Шкідників, запевняє Ольга Ванца, у гречаному лушпинні немає, тому можна бути спокійним. Бо ж у пір’ї, наприклад, може завестися пиловий кліщ. Хто хоче — кладе до лушпи пахучі трави, так звані «снодійні набори». Наволочки на замочках, тому лушпиння можна як досипати, так і надбирати (якщо забагато). Тканина для цих подушок і матраців повинна бути натуральною. Найкраще, звичайно, лляна — але вона не всім буде по кишені. Цупкість теж можна вибрати, щоправда, самій пані Ользі більше до вподоби м’які тканини. «В таких лушпа вільно пересипається. А цупка прийме одну форму і буде в ній залишатися», — пояснює.
Жінка робить ще й іграшки з цим наповнювачем. У діток вони розвивають моторику рук, а це сприяє мозковій активності. Ольга Ванца вважає, що все має бути природним і натуральним, у тому числі й забавки. А скільки діток тепер мають алергії! Таким не можна купувати токсичні китайські цяцьки.
Урешті, іграшка з гречаним лушпинням може бути корисною навіть тим, хто цілий день працює за клавіатурою — через що терпнуть пальці. Пом’яв таку іграшку — і неприємні відчуття зникли. Та й нервова система заспокоїлася.
До речі, про нервову систему. Ви, мабуть, чули, що деякі пасічники поробили в себе на вуликах міні-санаторії. Лежиш — і слухаєш тихенькі бджолині «бззззз». Релаксуєш. А один такий пасічник із Борщівського району вирішив, що в його «санаторії» має бути натуральним усе. Тож замовив у пані Ольги гречані матраци-лежаки. Тепер має подвійний ефект від відпочинку.
Валика відібрав… кіт
Співробітниця пані Ольги Катерина Ткач купила собі валик із гречаним лушпинням. Але полежати на ньому їй не дуже вдається — валика відібрав… домашній кіт. Як доказ, демонструє фотографію на комп’ютері. «То наш Мишкін. Безпородний. Але з ознаками краси, — жартує Катя. — Він спить на тому валику. Причому кладе на нього голову!» Погодьтеся, тварина не стала б спати на чомусь шкідливому.
Такі ж подушки Катерина замовила своїм батькам. Вони їх використовують в ортопедичних цілях, при головному болі і від хропіння. Та й сама Катя рада покупці: коли спить на своєму валику, сон приходить миттєво: «Підкладаю валик під шию. Як тільки заплющу очі — і вже ранок! Нема такого, щоб товктися по всьому ліжку, крутитися…»
Виріб піддається різним трансформаціям. Наприклад, Катя збирається зменшити подушку матері, бо та їй завелика. «Замовлю в Ольги менші наволочки, пересію лушпиння і зроблю меншу подушку», — пояснює. В тому й універсальність: сам чистиш, сам можеш розміри змінити.
— Головне, що матеріал недорогий. Це дешево і корисно, — підсумовує Ольга Ванца. — Всередину замість гречаної лушпи можна давати насіння льону. Або може бути лушпиння проса — такі дуже популярні в Німеччині. Вона дуже важка — просто свинцева — але якщо її в руки взяти, то враження, ніби силіконова. Подушка з льоном дуже помічна від пролежнів.
«Гречана» подушка повторює контури голови та шиї і є доброю опорою для втомленого хребта. Ольга Ванца каже, що незалежно від того, в якій позі спите, виріб буде зручнішим, а сон — глибоким та міцним.
Вікторія МАНЬОВСЬКА.
Р.S. Багато корисного можна прочитати на сторінці в мережі ФБ.