Степан Барна: “Щоб перемогти війну на Донбасі, треба побороти корупцію в Україні”

Опубліковано:
2 Травня, 2015 о 15:12

Співголова МДО «Депутатський контроль» Степан Барна віднедавна – очільник Тернопільської обласної державної адміністрації. Розпочавши у Верховній Раді України боротьбу з корупцією в державі, продовжив її й у своїй рідній області.
Подолання корупції – одне з першочергових завдань, яке він ставить перед собою. Адже очолюваний регіон – далеко не безпроблемний. Працювати є над чим цілодобово. Навіть запитання від місцевих журналістів залишаються через брак часу без відповіді губернатора. Тому це чи не перше його інтерв’ю на новій посаді.

 

– Що в нашій державі складніше і відповідальніше: бути парламентарем чи головою ОДА?


– Принаймні, коли був народним депутатом, мав більше часу на сон (посміхається). А коли серйозно, то Тернопільщина – проблемний регіон. Тут не до відпочинку. Але ж я добре знав про це, даючи згоду очолити обласну державну адміністрацію. Річ в тому, що коли тобі болить доля країни і її народу, то яку б посаду ти не обіймав, ким би не був, доведеться, як то кажуть, закачувати рукава і працювати до сьомого поту. Бо проблем у нашій країні через край. І вирішувати їх за нас, українців, ніхто не буде.

 

Щодо відповідальності, то Тернопільська область – моя батьківщина. Будучи в парламенті, ніколи про це не забував. Тому зараз я не розпочав роботу щодо вирішення всіх негативів, які роками накопичувалися тут, а продовжив, тільки вже на місці.

 

– З чим конкретно доводиться боротися на Тернопільщині?


– Ні революція Гідності, ні війна, ні майже чверть століття незалежності не змогли знищити корупцію в Україні. Вона, як паразит, висмоктує соки на тілі суспільства: руйнує економіку, мораль, віру українців у справедливість, верховенство закону, змушуючи грати «за правилами». Тернопільщина тут не є винятком.

Відтак, нещодавно в одній із медичних установ було затримано головного лікаря, і водночас депутата обласної ради, котрий вимагав хабар в розмірі 200 тис. грн. Проти нього можуть застосувати санкції статті про позбавлення волі на термін до 10 років з конфіскацією майна і забороною обіймати певні посади на строк до 3 років. Думаю, цей випадок має стати показовим прикладом для інших чиновників, які думають, що й далі будуть безкарно брати хабарі, обкрадати державу.

 

Викликає занепокоєння ситуація, яка зараз є в області з кар’єрами, де роками нечисті на руку бізнесмени видобувають камінь-пісковик. І це не зважаючи на те, що видобуваються копалини у природоохоронній зоні, де будь-яка господарська діяльність заборонена взагалі.

 

Я мав розмову з цього приводу з міністром екології, він готовий дати «зелену дорогу» кожному власнику кар’єра, який прагне працювати легально. Тож тим, хто офіційно працює хочу подякувати, бо вони платять податки і створюють робочі місця, а для тих, хто працює незаконно будемо нещадно боротися. Якщо не заставимо всіх жити чесно, в нас перспективи не буде, і буде така сама доля, як у попередників.

Не може також бути проявів кopyпцiї y poбoтi cтpyктypних пiдpoздiлiв oблacнoї адміністрації. Я особисто запpoпoнyвав працівникам принцип особистої вiдпoвiдaльнocтi й пopyки. Якщo на хабарництві cпiймaли спеціаліста вiддiлy, тo paзoм з ним з пocaди йдe i нaчaльник вiддiлy, a якщo нaчaльникa – paзoм з ним йдe i йoгo зacтyпник.

 

– Антикорупційна війна завжди несе в собі певний ризик. Не боїтеся ризикувати?


– Якщо такої чуми, як корупція, довго боятися, то можна, не доведи Господи, і самому нею захворіти. А у мене інше завдання – сприяти усіма можливими способами тотальному оздоровленню країни від такої біди. Я – оптиміст, і тому вірю в те, що Україна в скорому часі буде однією з найдостойніших в цьому питанні європейських країн.

 

Але не все залежить від тих, хто бере, багато в чому винні й ті, хто дає, хто спонукає чиновника до злочину. У Голландії, наприклад, немає необхідності в тому, щоб державний службовець порушував свої службові обов’язки, самого факту прийняття «подарунку» вже достатньо для порушення кримінальної справи. У свою чергу той, хто дає хабар, може бути заарештований, навіть якщо його не спіймали на місці скоєння злочину, як кажуть голландці, «з червоною рукою». Думаю, нам би не завадило втілити цей досвід у життя.

 

Звичайно ж, корупційна система в державі роками будувалася так, що українцям часом доводиться вдаватися до корупційних дій навіть для реалізації своїх законних прав. За статистикою 60,5% жителів України знають про випадки, коли давали хабара для ухвалення законного рішення. 47,5% українців знають про випадки хабарництва для ухвалення незаконного рішення.

 

– Якось Ви зазначили, що найближчий союзник Путіна – корупція. Як може вплинути на події, які вже більше року відбуваються на сході країни, спроба виграти антикорупційну війну?


– Якщо ми вийдемо переможцями з боротьби із корупцією, то зможемо однозначно виграти і всі інші війни. Навіть з таким жорстоким ворогом, як російський агресор. Адже Росія знищує нас не тільки зброєю, а й духовно, морально. При чому, роками! Та, на жаль, не всі це розуміємо.

 

Більше того, країна наскільки втягнута в корупцію, що окремі чиновники навіть під час війни скоюють непідвладні здоровому глузду вчинки. Взяти хоча б ситуацію по Тернополю з бомбосховищем, який Фонд державного майна України по Тернопільській області продавав з аукціону за півмільйона гривень. Ще працюючи в парламенті, змушений був втрутитися в цю ситуацію та звернутися до Генерального прокурора України Віктора Шокіна й Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з вимогою не допустити приватизації державних об’єктів стратегічно важливого значення на прикладі Тернопільської області, особливо в умовах військової агресії Росії на сході України.

 

Необхідно також, особливо в період війни, посилити yвaгу стосовно фактів нeдoбpocoвicнoгo ставлення до викoнaння зaкoнy. Особливо в питаннях мобілізації. Нe може бути формального пiдхoдy, коли йдеться про oбopoну дepжaви i бeзпeки громадян.

 

– Цікаво почути Вашу думку щодо роботи Антикорупційного бюро? Чи є шанси у НАБу повністю викорінити корупцію в Україні?


– Наскільки я знаю, від уже існуючих силових структур – СБУ, МВС і прокуратури – НАБУ відрізнятиметься насамперед тим, що розслідуватиме корупцію тільки в найвищих ешелонах влади. Це добре. Бо притягнення чиновників вищого рангу до відповідальності за вчинені корупційні дії, буде показовим для чиновництва нижчого ґатунку. Також серед повноважень нового органу – пошук і повернення вкрадених активів, у тому числі з-за кордону. І це необхідно якнайшвидше зробити.

 

Підтримую Президента України Петра Порошенка, який зауважує, що дотепер коефіцієнт корисної дії структур, які займалися боротьбою з корупцією, був вкрай низьким. І що найгірше – самі ці структури ушкоджені корупцією.

Тому, якщо робота Антикорупційного бюро буде прозорою, справедливою, направленою на викорінення корупції, як це заплановано від моменту його створення, то звичайно ж шанси є. Головне результат. Бо корупційність українського суспільства просто величезна. І для попередження необоротних процесів в економіці, інших життєво-важливих сферах держава повинна зробити боротьбу з корупцією своїм пріоритетним завданням.

 

– Якою надалі бачите співпрацю з Міжфракційним депутатським об’єднанням «Депутатський контроль»?


– У продовженні вже початих справ. Адже у нас багато спільних планів. Корупція в Україні, на жаль, не зменшилася, а в деяких сферах навіть зросла на 5-18%. Про це свідчить порівняльний аналіз досліджень рівнів корупції в Україні, які проводилися компаніями Transparency International, Gallup International та Центром Разумкова у 2013-2015 роках.

А загалом на мою думку, єдина гарантія від злодійства і хабарництва — це обґрунтований страх, що будь-яке зловживання коштуватиме корупціонеру, як мінімум, посади. І тільки вироблення суспільством саме такого механізму боязні втрати щонайменше може врятувати державу від корупції.

 

Я впевнений, що пройде зовсім мало часу, і на нашій землі буде мир, і буде щаслива Україна!

 

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Історії з фронту від “князівського” воїна про піхоту, військову хитрість та полонених
22:20, 11 Липня, 2024

Історії з фронту від “князівського” воїна про піхоту, військову хитрість та полонених

Блоги

ТОП новини тернопільщини: