Новий рік за мусульманським календарем Хіджра почався 25 жовтня. Це перший день священного місяця мухаррама, на нього припадає новий 1436 рік за згаданим мусульманським календарем. З середини VII століття Хіджра є точкою відліку для мусульманського літочислення.
Перегляньте також:
- Чорна звістка для Тернополя: загинув боєць Віталій Бабій
- “На щиті” додому на Тернопільщину повертається захисник Дмитро Самосюк
Ісламський календар Хіджра (Hijra, араб. “Переселення”) веде рахунок рокам з того часу, коли внаслідк гонінь з боку язичників відбулося переселення пророка Мухаммеда і його прихильників з Мекки до Ясрибу (названого пізніше Мединою). Переселення відбувалося поступово і останнім переселився пророк Мухаммед, який покинув Мекку 16 липня 622 року від Різдва Христового за юліанським календарем і прибув до Медіни 22 вересня того ж року. Однак, вести літочислення з Хіджри почали лише в 637 році, в період правління халіфа Омара ібн аль-Хаттаба.
За наказом халіфа першим у новому літочисленні став день, коли пророк Мухаммед виїхав з Мекки, тобто 16 липня 622 року від Різдва Христова. Календар Хіджри заснований на Корані, і його неухильне дотримання – священний обов’язок кожного мусульманина. В основі Хіджри лежить місячний річний цикл – 12 місячних місяців, 12 оборотів Місяця навколо Землі (довжина року становить 354-355 днів). Місяць починається з народженням нового місяця і триває 29-30 днів. Тому в порівнянні з сонячним календарем в Хіджрі щорічно відбувається зрушення назад на 11-12 днів. Назви місяців ісламського календаря збереглися ті ж, що і в древньому сонячно-місячному арабському календарі. Непарні місяці мають по 30 днів, а всі парні – по 29.
Виняток становить 12-й місяць, в якому у високосні роки також 30 днів. Відлік доби в мусульманському календарі ведеться з моменту заходу сонця. Мусульманський рік не прив’язаний до сезонів, місяці мігрують по всіх порах року. Початок нового року за Хіджрою знаменує священний місяць мухаррам, який є першим місяцем мусульманського календаря. Це один з чотирьох місяців (раджаб, зуль Каада, зуль хиджа, мухаррам), протягом яких Аллах особливо забороняв конфлікти, кровну помсту, війни.
Перші десять днів мухаррама вважаються благословенними для всіх хороших починань (у тому числі і для укладення шлюбів). Як і священний рамадан, це місяць роздачі милостині на користь незаможних, на благоустрій мечетей. Про вельмишановний мухаррам багато написано і в Корані, і в Сунні, тому кожен мусульманин повинен намагатися провести його в служінні Аллаху. Вважається, що як віруючий проведе цей перший місяць року, так і пройде весь рік.
Відзначати якось по-особливому настання місячного Нового року у мусульман не прийнято. В цей день у мечетях читають проповідь, присвячену переїзду пророка Мухаммеда з Мекки в Медину. Кожному прихильникові ісламу цей вечір рекомендується провести в молитвах і просити Аллаха про благодать на наступний рік. Вважається, що більша нагорода від Всевишнього дається тому, хто постив напередодні. У день настання Нового року священнослужителі бажають усім мусульманам миру, добра і благополуччя, благості і рясних милостей Всевишнього Аллаха.