Природа України багата на дивовижні ландшафти, серед яких особливе місце посідають каньйони. Ці унікальні геологічні утворення, створені силами природи протягом мільйонів років, вражають своєю величчю та різноманітністю. Чи то 30-метрові скелі, що стрімко обриваються до бурхливих вод річки, чи величезні кам’яні брили вулканічного походження, – кожен з них має свою неповторну історію та красу, здатну зачарувати навіть найдосвідченішого туриста.
Буцький каньйон
Розташований на річці Гірський Тікич, Буцький каньйон вражає своїми масштабами: 2,5 кілометра завдовжки та 80 метрів завширшки. Стіни каньйону, що піднімаються на висоту до 30 метрів, утворюють мальовничі скелясті ландшафти, які нікого не залишать байдужим. Неподалік каньйону розташований мальовничий водоспад Вир, що додає цьому місцю ще більшої привабливості.
Перегляньте також:
- Землі “Дністровського каньйону” повернули у власність держави
- Активісти прибрали сміття у Дністровському каньйоні
Актовський каньйон
Оточений степами Миколаївщини, Актовський каньйон – це справжній геологічний дивосвіт. Своїм виникненням каньон завдячує тривалій ерозії гранітних порід водами річки Мервовод. За оцінками геологів, цей процес розпочався близько 2 мільярдів років тому. Сьогодні каньон являє собою глибоку ущелину з крутими скелястими берегами, глибина якої сягає 50 метрів.
Цей природний комплекс є не лише науковим об’єктом, а й місцем з багатою історією та легендами. За народними переказами, колись тут проводили свої ритуали скіфи. Саме цим фактом пояснюється назва річки Мертвовод.
Сьогодні Актовський каньон – це популярний туристичний об’єкт. Крім мальовничих пейзажів, він приваблює любителів містики та історії. Особливою популярністю користується так звана Долина Диявола, а також білі скелі, які стали улюбленим місцем для фотосесій.
Смотрицький каньйон
Глибокий і мальовничий Смотрицький каньйон, що прорізає товщу гірських порід, є однією з найвідоміших природних пам’яток України. Його стрімкі схили, що досягають висоти 50 метрів, та численні водоспади створюють незабутнє враження. Ця унікальна геологічна формація, що простягається на близько 9 кілометрів, є домом для різноманітних видів рослин і тварин. Саме в цьому мальовничому куточку природи розташований Кам’янець-Подільський – місто з багатою історією та архітектурою.
Незалежно від того, чи цікавить вас романтична прогулянка серед стародавніх руїн, або ж ви шукаєте яскраві природні пейзажідля своїх фотографій – поїздка сюди запам’ятається вам надовго.
Дністровський каньйон
Дністровський каньйон, протяжністю близько 250 кілометрів, є справжнім природним дивом України та одним з найбільших каньйонів Європи. Особливу мальовничість цій геологічній формації надають береги Дністра між річками Золота Липа та Збруч, де річка прорізала Подільську височину, утворивши глибоку долину.
Унікальність каньйону підкреслюють травертинові скелі – молоді геологічні утворення з химерними формами. Вони утворюють неповторні ландшафти з печерами, гротами, водоспадами та сталактитами. Серед численних печер каньйону виділяється Оптимістична, одна з найдовших у світі. А Джуринський водоспад є візитною карткою цього дивовижного куточка України. Весь цей природний комплекс охороняється як національний природний парк.
Богуславське гранітне оголення
Оточене тисячолітньою історією, місто Богуслав таїть у собі ще одну цікавинку – гранітне оголення. Цей геологічний пам’ятник, розташований на берегах річки Рось, є своєрідним природним музеєм, що розповідає про багату геологічну історію регіону.
Це місце приваблює не лише любителів природи, а й фотографів, які прагнуть закарбувати мальовничі пейзажі. Крім того, відвідавши Богуслав, варто завітати до місцевих музеїв, серед яких музей народних промислів, Троїцька церква та музеї, присвячені видатним українським діячам Івану Сошенку та Марко Вовчок.
Тетерівський каньон
Тетерівський каньон – це мальовнича ущелина на річці Тетерів, розташована біля села Дениші Житомирської області. Сформувавшись понад 800 мільйонів років тому, він є свідком давніх геологічних процесів. Гранітні скелі каньйону, що піднімаються на висоту до 30 метрів, та його значна протяжність роблять його одним з найцікавіших геологічних утворень України.
Каньон – справжній рай для любителів активного відпочинку. Скелелази з усієї країни приїжджають сюди, щоб підкорити вертикальні стіни, а річка Тетерів запрошує на спокійний сплав. Для тих, хто бажає насолодитися спокоєм природи, є можливість облаштувати наметове містечко на березі.
Арбузинський каньйон
Розташований неподалік від Актівського каньйону, Арбузинський часто називають його “молодшим братом”. Однак, незважаючи на сусідство, ці природні утворення мають свої особливості. Арбузинський каньйон, що простягнувся на 1,5 кілометра по долині річки Арбузинка, вирізняється великими строкатими валунами та відсутністю гострих скель.
Сформований внаслідок вулканічної активності, каньйон пропонує туристам захоплюючі краєвиди та унікальні можливості для відпочинку. Найвища точка каньйону – скеля “Пуп Землі” – є популярним об’єктом для фотосесій.
Різноманітність ландшафтів та сприятливий клімат зумовили формування унікальної екосистеми. Флора і фауна каньйону вражають своїм багатством: тут мешкає близько 20 видів тварин, занесених до Червоної книги України.
На Теребовлянщині готична руїна вражає туристів своєю красою