Виявляється, тут є деякі спільності. Але спочатку – про їх передісторію.
Їх знайомство можна назвати романтичним. Прочитавши твори Бальзака, одна з найбагатших польських графинь, вирішила написати йому листа. Так розпочалося листування, що тривало 17 років! Графиня Евеліна Ганська досконало володіла кількома мовами, мала неабиякий літературний талант. Отже, Бальзаку було що з нею обговорювати.
Перегляньте також:
- У Козовій автокрадій пішки тікав від поліції залізничною колією
- Військові психологи з ОК “Захід” пройшли курс підвищення кваліфікації в УКУ
Вперше вони зустрілися в Швейцарії. Коли Евеліна побачила пристаркуватого невисокого на зріст чолов’ягу, який прямував їй назустріч, то спочатку вона розгубилася. Але зазирнувши в очі Бальзака, закохалась ще дужче.
До речі, в Україну видатного письменника запросила не сама Евеліна, а її чоловік Венцеслав Ганський. Він розповів Бальзаку про свої землі та фабрики, про чудовий будинок і великий парк неподалік від Бердичева в селі Верхівня. Бальзак пообіцяв обов’язково завітати в гості. Через деякий час після смерті чоловіка Евеліна вирішила відновити своє спілкування з Бальзаком. Минали роки листувань, таємних зустрічей під час подорожей європейськими містами.
В ті роки Оноре був найпопулярнішим белетристом Європи. Проте вийти заміж за іноземця російській підданій було непросто: царський указ забороняв такі шлюби. Впродовж трьох років Бальзак надсилав Миколі I листи з проханням дозволити йому одружитися на Евеліні Ганській.
Наприкінці вересня 1848 Бальзак вирушив до Евеліни Ганської. І, чекаючи вирішення прикордонних формальностей, на 4 дні зупинився у Вишнівці у князівському палаці, де жила дочка Ганської Анна. Враження про Вишнівець виклав у листах до Ганської, назвавши, зокрема, палац і парк на березі Горині «польським Версалем». Письменник навіть пропонував графині започаткувати підприємницькі проекти, зокрема щодо вивезення з Вишнівеччини деревини для будівництва залізниці, спорудження тут ставків і суконної фабрики.
Можна припустити, що у Вишнівці Бальзак мав прекрасні умови для творчої праці. Саме князі Вишнівецькі мали одну з найбільших у Європі книгозбірню.
У березні 1950 року вони побралися. А в квітні Евеліна Ганська вирушила з чоловіком до Парижу. В той час Оноре, знесилений хворобою, був уже прикутий до ліжка, а Евеліна залишалася поряд із коханим до його останнього подиху.
Нині у Верхівні у трьох кімнатах, де жив Оноре де Бальзак, діє меморіальний музей письменника. А у Вишнівці про письменника залишилися спогади, що саме цими сходами колись ходив відомий француз, саме тут від працював на своїми творами, милувався неповторними краєвидами із лоджій палацу. Хоч і недовго…