Над цією книгою Світлана Максименко, доцент кафедри театрознавства та акторської майстерності факультету культури і мистецтв Львівського національного університету імені Івана Франка працювала 15 років. Для цього їй довелось провести копітку дослідницьку роботу в архівах Варшави, Києва, Львова. Презентація унікальної праці «Український театр у Львові в період німецької окупації (1941–1944)» відбулась у Тернопільській обласній бібліотеці-музеї «Літературне Тернопілля».
Перегляньте також:
- За рік Тернопільські поліцейські відшукали 199 зниклих дітей
- Свічка пам’яті: Чому важливо вшановувати жертв Голодомору
Виявляється, у Львові, з дозволу німецької окупаційної влади, працював найбільший в Європі Український театр (опера, оперета, драма, балет), який нараховував 600 (!!!) осіб акторів. Фінансування відбувалося з місцевого бюджету. Грали виключно світовий український репертуар. Для педантичних німців це була відпочинкова зона перед походом на Схід і дешева робоча сила (акторам платили копійки). До речі, у 1943 році німці зробили капітальний ремонт приміщення театру ім. Марії Заньковецької, модернізували оркестрову яму, сподіваючись, що там виступатимуть безпосередньо німецькі артисти. Але, зрозумівши свою не конкурентоспроможність з українцями,зупинили подальшу реставрацію на невизначений час. Коли прийшли совіти, багато акторів (хто не встиг виїхати), були схоплені…
Український театр у Львові став першим такого масштабу.
Про нього багато писали Юрій Шевельов, Валеріян Ревуцький та Юліан Костецький, які згодом стали класиками української літератури і театрознавства.
На презентацію завітало багато молоді. Ними виявились студенти кафедри театрального мистецтва. Власне, вони й ставили найбільше запитань під час розмови з авторкою книги. З відомих місцевих театральних діячів були народний артист України, професор В’ячеслав Хім’як та режисер тернопільського народного драматичного театру-студії «Сузір’я» Орест Савка.