Європейський союз активно обговорює ідею більш рішучих кроків у відповідь на російську агресію проти України. Одним із можливих рішень є конфіскація заморожених активів Центрального банку Росії для компенсації збитків, завданих Україні. Про це заявив єврокомісар з питань економіки та продуктивності Валдіс Домбровскіс в інтерв’ю агентству Bloomberg.
«Ми, безумовно, маємо вивчити та опрацювати всі варіанти, – заявив Домбровскіс. – У міжнародному праві існує усталений принцип, згідно з яким агресор несе відповідальність за шкоду, яку він завдає, тому ми повинні знайти способи змусити Росію заплатити за шкоду, яку вона завдає в Україні».
Обговорення цього питання отримало новий імпульс на тлі ризику скорочення або припинення підтримки України з боку США, що може статися після можливого повернення Дональда Трампа до влади.
Перегляньте також:
- У Європейському інвестиційному банку говорили про реабілітацію воїнів на Тернопільщині
- У ЄС заявили, що не повертатимуть в Україну чоловіків мобілізаційного віку
Наразі дипломатична служба ЄС проводить додаткові оцінки фінансових і економічних ризиків, пов’язаних із конфіскацією активів Росії та їх передачею Україні. Однак такі держави, як Німеччина, Бельгія і Люксембург, а також Європейський центральний банк висловлюють занепокоєння. Вони наголошують, що такий крок може порушити принцип державного імунітету, закріплений міжнародним правом, та мати негативний вплив на євро як резервну валюту і фінансову стабільність у зоні євро.
Домбровскіс, у свою чергу, закликає не перебільшувати ризики: «Ми вже зробили важливий крок, коли заморозили ці активи, а потім постало питання про фінансову стабільність або наслідки для євро, – сказав він. – Але ми бачимо, що ці ризики для фінансової стабільності не матеріалізувалися».
Європейська комісія також вивчає способи підтримки оборонних зусиль держав-членів ЄС. Пропозиції включають спільні запозичення для фінансування оборонних потреб, але вони наразилися на опір Німеччини та Нідерландів. Домбровскіс підкреслив, що до 2028 року, коли набуде чинності новий довгостроковий бюджет, необхідно знайти нові фінансові інструменти:
«Очевидно, що нам потрібно бути амбітними у зміцненні наших оборонних можливостей і знайти правильні інструменти фінансування на рівні ЄС та на національному рівні, оскільки загроза безпеці реальна. Особливо в контексті, коли відданість адміністрації Трампа цьому непередбачувана».
На даний момент ЄС і країни Великої сімки спрямували прибутки від санкціонованих російських активів на суму близько $300 мільярдів для підтримки України. Згідно з планом Великої сімки, частина цих коштів використовується для забезпечення кредитного пакету на суму $50 мільярдів.
Водночас конфіскація активів залишається складним питанням. Глава Euroclear Ltd., найбільшої клірингової компанії, що володіє замороженими депозитами Росії на суму €180 мільярдів, Валері Урбен, назвала цей крок ризикованим. Подібну думку висловила й очільниця Європейського центрального банку Крістін Лагард, зазначивши, що це може порушити міжнародне право.
Деталі та наслідки можливих рішень Єврокомісії все ще обговорюються.
На сесії Тернопільської облради позбавили мандата Юрія Ништи