Літератори Тернопілля відвідали найбільший в Україні історико-меморіальний музей політичних в’язнів, який знаходиться у будинку №1 на вулиці Коперника.
Перегляньте також:
- Генеральний директор ТРЦ “Подоляни” Михайло Ібрагімов серед номінантів “Гордості Тернопілля”
- Галицький фаховий коледж імені В’ячеслава Чорновола брав участь у Всеукраїнському форумі «Майбутнє України в руках молоді»
Старший науковий співробітник музею Орест Іванович Савка екскурсію розпочав ще на подвір’ї. Музей було засновано у 1996 році організацією «Меморіал», інститутом національного відродження України та обласним краєзнавчим музеєм. У цьому будинку від 1944 до 1986 року знаходилися управління, слідчий ізолятор Тернопільського НКВС-КДБ. Тому музейникам чогось особливого вигадувати не довелось: тридцять кімнат – це підвальні камери, де утримували засуджених. Холодні обдерті кам’яні стіни, замість підлоги – земля. Карцер, камера смертників… Одне слово – читати про це в книгах, і зовсім інше – відчути на дотик енергетику цих приміщень. Відчуття жахливі. Не всі з присутніх змогли зайти всередину.
Серед експонатів – віднайдені вцілілі фотографії закатованих, знаряддя допитів, ланцюги-наручники, особисті речі ув’язнених, макети криївок та концтабору. Є тут меморіальна кімната присвячена Степану Бандері, Євгену Коновальцю, Роману Шухевичу. У камері, в якій сидів поет Степан Сапеляк, тепер облаштовано невеличкий музей. До слова. Пан Орест володіє надзвичайно цікавою інформацією про історію УПА.
Відчувається як професійно він ставиться до своїх обов’язків і як майстерно ділиться набутими знаннями з відвідувачами. І навіть важко уявити, що «за дверима музею» він відомий режисер відомого у нашому місті театру «Сузір’я» , громадський діяч. А це вже інші обов’язки – і не менш відповідальні.