Група народних депутатів подала законопроєкт, який передбачає звільнення в запас мобілізованих військовослужбовців молодше 25 років, які раніше були визнані “обмежено придатними” у воєнний час. Нині документ перебуває на розгляді комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Щоб законопроєкт став законом, його має підтримати Верховна Рада й підписати президент.
Аналітики Центру спільних дій вказують на те, що законопроєкт має усунути юридичну колізію та врегулювати умови звільнення для цієї категорії військовослужбовців.
Перегляньте також:
- Тернопільщина в ТОП-3 за кількістю ухилянтів
- Основні деструктивні наративи про мобілізацію, які поширює ворог
Основне положення документа передбачає, що мобілізовані військовослужбовці, які не досягли 25-річного віку та визнані непридатними до служби в мирний час і “обмежено придатними” у воєнний, мають право звільнитися в запас, якщо вони не бажають продовжувати службу.
Передумови для створення цього законопроєкту лежать у змінах мобілізаційного законодавства, що відбулися в березні 2024 року, коли було скасовано статус “обмежено придатного” до військової служби. Внаслідок цього, чоловіки віком до 25 років, які раніше мали обмежену придатність через стан здоров’я, отримали статус військовозобов’язаних без можливості отримання відстрочки.
“Це створило ситуацію, коли територіальні центри комплектування почали мобілізувати молодих людей, які не досягли 25-річного віку, не проходили строкову службу, не навчалися на військових кафедрах і не мали базової загальновійськової підготовки”, – нагадує Ірина Корженкова.
У жовтні 2024 року парламент частково розв’язував це питання, звільнивши українців молодше 25 років від мобілізації, проте це не стосувалося тих, хто вже був мобілізований і мав статус “обмежено придатного” у воєнний час.