Причини зупинки ряду спиртових заводів області та перспективи відновлення їхньої повноцінної роботи обговорили на нараді, яку провів виконувач обов’язків голови Тернопільської облдержадміністрації Іван Крисак.
Перегляньте також:
- Тернопільський музей отримав експонати що нагадують про боротьбу кримськотатарського народу
- В’ячеслав Негода став на бік Тернопільського мистецького коледжу ім. Соломії Крушельницької
Участь у нараді взяли керівники 9 МПД (місць підприємницької діяльності) державного підприємства «Укрспирт» і директор державного підприємства «Зарубинський спиртовий завод». Керівники заводів доповіли про проблеми в роботі та перспективи діяльності на листопад – грудень поточного і 1 квартал 2015 року. Йдеться у повідомленні ТОДА.
Загалом, на даний час в області працює лише 3 МПД – Козлівське, Новосілківське і Кобиловолоцьке. Марилівський завод відновив роботу 15 жовтня, та на початку листопада знову зупинивсяя через відсутність реалізації спирту і заповненість складів; з аналогічної причини 15 листопада зупинився завод у Борщові, він почав працювати з 18 жовтня після тривалої перерви. Залозецький завод не працює з початку поточного року; Мишковицький і Ковалівський – не працюють близько двох років.
Основною проблемою зупинки заводів є відсутність ринків для реалізації готової продукції (етилового харчового спирту), зазначив директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Олег Напора.
«Відсутність реалізації продукції спричинило проблему розрахунків МПД в області з сільгоспвиробниками – постачальниками зерна кукурудзи. Заводи, які працюють, в певній мірі реалізовують спирт. Таким чином ДП «Укрспирт» розраховується з постачальниками, які поставляють їм зерно. Підприємства, які зупинилися – Марилівське і Борщівське МПД – не реалізували виробленого спирту і ДП «Укрспирт» не проводить по них розрахунки з постачальниками сировини через брак оборотних коштів», – зауважив Олег Напора.
Окрім того, простій заводів спричинили зміни, внесені до законодавства щодо виробництва і використання біоетанолу (зневодненого спирту для виробництва сумішевих бензинів). Зокрема, це стосується Хоростківського МПД – спеціалізованого виробника біоетанолу в області. На підприємці в залишку є понад 700 тонн готової продукції, яке не можна реалізувати через юридичні неузгодженості, додав директор департаменту агропромислового розвитку.
За результатами наради Іван Крисак доручив створити обласну робочу групу, яка займатиметься вивченням проблем діяльності спиртових заводів в області.
«Нам потрібно повернути структуру галузі, яка діяла до 2010 року. Мова йде про статус спиртових заводів, які були самостійними юридичними особами із правом здійснення реалізації готової продукції на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також самостійно розраховуватись з сільгоспвиробниками за поставлену сировину. Тож ми сформуємо ряд пропозицій і направимо їх Міністерству аграрної політики та продовольства України, а також Кабінету Міністрів України», – констатував Іван Крисак.