Давним-давно біля одного з відрогів Товтрового горбогір’я при трьох скелях знайшли собі притулок перші поселенці і назвали обране місце Скалатом. Це було в VI столітті — лихому і неспокійному часі воєн та кривавих набігів. А місце виявилося вдалим — тут проходили торгові шляхи на Львів, Кам’янець, Збараж, Теребовлю.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Існують різні думки щодо дати заснування Скалата. Польський дослідник Ян Бауер у своїх працях зазначав, що населений пункт із назвою Скалат Теребовлянського повіту Руського воєводства згадується вперше в історичних документах у 1512 році. Інші джерела вказують дату заснування міста як 1505 рік.
В 1600 році польський король Сигізмунд ІІІ надає Скалату статус міста. Десь близько 1630 року на просторому пагорбі над заболоченою долиною талановиті галицькі майстри-каменотеси спорудили фортецю, що стала оплотом володінь польського шляхтича Криштофа Віхровського. Багато облог, руйнувань і перебудов зазнав старий замок. Надійна система фортифікацій, що на сотні метрів обперізували фортецю, непрохідні, зрадливі багна з трьох боків не лише стримували полчища турецько-татарських завойовників, а й захищали гнобителів від гніву поневоленого народу. Та не змогли встояти товсті мури перед козацькою відвагою. Полки Максима Кривоноса разом із повсталими скалатчанами в роки української національно-визвольної революції середини ХVIІ століття (1648-1676 рр.) повергли в прах шляхетські хоругви.
Танули віки. Місто жило, розвивалося. Його мешканці торгували сіллю і рибою, займалися різними ремеслами і ніколи не схиляли в покорі голови перед гнобителями. Відчайдушна повстанська ватага народного месника Панталахи на початку XIX століття примушувала тремтіти скалатських та інших багатіїв.
У 1884 році Скалат відвідував український письменник, громадський діяч Іван Франко (1856-1916), коли на запрошення українського землевласника опрацьовував його родинний архів у с. Вікно (тодішнього Скалатського повіту).
У ході Першої світової війни в місті неодноразово перебував в статусі крайового комісара Галичини і Буковини український політичний діяч, історик, публіцист, літературознавець Дмитро Дорошенко (1882-1951).
Перед мандрівником, який підходить до Скалата з боку річки, відкривається чудова панорама. Крізь густе сито ранкового туману червоно спливає кружало сонця. Наріжні вежі старої фортеці стоять на чатах століть, як легендарні воїни в гостроверхих червоних шоломах, і їх тьмяні тіні сторожко застигли в дзеркалі води. Схилили віти старі верби, купаючи листя в сонячній доріжці.