Чотириденний робочий тиждень – це новий формат організації праці, коли замість традиційних п’яти робочих днів працівники працюють чотири. Найчастіше це виглядає так: чотири дні по десять годин. Це дає додатковий вихідний.
Ісландія продемонструвала вражаючі темпи економічного зростання після того, як в країні було запроваджено чотириденний робочий тиждень, повідомляє Уніан.
Перегляньте також:
- На Тернопільщині потрібні соціальні працівники
- Стартував відбір на посади поліцейських Управління поліції охорони в Тернопільській області
Досвід Ісландії
За підсумками 2023 року ВВП Ісландії зріс на 5%, що є вражаюче високим показником для розвиненої економіки. Для порівняння, протягом 2006-2015 років середні темпи зростання економіки в Ісландії складали лише близько 2% на рік.
Аналіз ісландського досвіду свідчить, що саме впровадження чотириденного робочого тижня стало ключовим фактором зростання економіки та підвищення добробуту населення. Продуктивність праці залишилася такою ж або покращилася на більшості робочих місць, тоді як самопочуття працівників “значно” зросло за низкою показників.
До 2022 року 51% працівників у країні перейшли на скорочений робочий день, або на чотириденний робочий тиждень. На сьогодні у такому форматі працюють 59% ісландців.
Переваги чотириденного робочого тижня в основному полягають у скороченні витрат, підвищенні продуктивності та покращенні балансу між роботою та особистим життям. Задум такий, що робітники та учні матимуть додатковий час, щоби займатися хобі, проводити час із сім’єю, більше спати та підвищувати загальний моральний дух. Відповідно підвищиться і продуктивність.
Світовий досвід
Хоча Ісландія стала піонером у впровадженні чотириденного робочого тижня, але це далеко не єдина країна, яка експериментує з цим форматом. Цей тренд спостерігався в усьому світі. Роботодавці звернули увагу на результати численних досліджень, які підтверджують ефективність такого формату.
Багато американських компаній, особливо в технологічному секторі, дозволяють своїм працівникам працювати віддалено, що фактично наближає їх до чотириденного робочого тижня. Крім того, деякі компанії проводять експерименти з офіційним впровадженням чотириденного робочого тижня. Те ж саме у Німеччині, Британії, Бельгії та Іспанії. У деяких школах та вищих навчальних закладах цих країн, теж впроваджують таку систему.
Зацікавилися чотириденним робочим тижнем і японці. Влітку 2019 року Microsoft Японія провела пробний період із чотириденним робочим тижнем. За час випробування витрати компанії на на електроенергію впали на 23 %. А один з працівників збільшив свої продажі аж на 40%.
Отже – можна працювати менше, але інтенсивніше та продуктивніше. В Україні поки, впровадження чотириденного робочого тижня обговорюють лише на рівні чуток. Однак окремі компанії висловлюють зацікавленість у його введені.