Четвертий рік відвідую колегії Тернопільської райдержадміністрації. Відповідно, стільки ж разів відчуваю розчарування від безкорисно витраченого часу. Ніяк не можу зрозуміти, для чого так натхненно переливати з пустого в порожнє?
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Приміром, якщо порівняти тексти доповідачів, які щоразу видають на тоннах паперу кожному учаснику колегії, за мої чотири роки вони практично не відрізняються. Коригують лише цифри. Кожен виступ виглядає так, наче доповідач говорить сам для себе, і проблеми свого відрізку роботи артикулює кудись у невідомість. Усе ж, якщо прислухатися, можна часом довідатися про факти, приміром, 2013 року. Ну от: «На виконання заходів програми в липні 2013 року відкрито дитячий садок у Великих Гаях (торік! Для чого це повторювати?). Або з актуального: «Замінено шість штук дверей, 86 вікон, стелі у трьох класах, влаштовано 460 метрів автономного водогону, облаштовано кабінки туалетів на 2 і 3 поверхах, відремонтовано два комини». Усі ці цифри в рамках колегії покликані продемонструвати розвиток(!) освіти в Тернопільському районі… Благо, хоч червону стрічку не перерізають, точніше, перестали перерізати. А відтік учнів до навчальних закладів Тернополя чомусь не спадає. В одному лише селі Чистилові 80% учнівської молоді їздять у школи Тернополя. А «гроші ходять за дитиною» – 12 мільйонів гривень – за 1500 учнями. І результати ЗНО між учнями м. Тернополя та сіл Тернопільського району відчутно відрізняються. Колір вікон не подобається, чи стеля не надихає вчитися, або до двох комп’ютерів на всю школу рідко є доступ?
Чотири роки намагаюся зрозуміти постійно повторювану тезу: «Тернопільський район – перший у Тернопільській області за такими-то рейтинговими показниками: і економічний розвиток у нас зафіксовано, й інвестиційна діяльність на високому рівні, і споживчий ринок усім на заздрість, а ринок праці який! «Програма соціально-економічного розвитку з промислового виробництва виконана на 104%». Водночас, щороку всі працівники бюджетної сфери без ентузіазму очікують новорічних свят – зарплати не те, що не зростають, тоді як зі швидкістю світла падає гривня, її (зарплату) ще й не виплачують місяцями. Зняли 20-відсоткові надбавки за престижність роботи працівникам дитячих садочків. Скажете, це держава у всьому винна, забирає багато, дотує мало. Тоді навіщо хвалитися тим, що, власне, жодним чином ні на що не впливає?
Скажете, до освітянської сфери прискіпуюся? Чому тоді щодо питання про хід виконання програми «Репродуктивне здоров’я населення Тернопільського району на період до 2015 року» не було кому доповідати? Медики «чомусь» проігнорували колегію. Втім найкумеднішим було питання аналізу «Стану утримання автомобільних доріг та стан підготовки дорожніх організацій до роботи у зимовий період 2014-2015». Доповідач почав звідти, де й досі стоїть віз. У них від липня не виплачують зарплати працівникам. Яка підготовка, яке утримання «доріг» Тернопільського району? Польові стежки часто безпечніші від районних автобанів.
Пробачте, я нікого не хотів образити цим матеріалом. Може, спробуємо щось змінити, якось не так будувати навіть засідання колегії. Шукати компроміс, відповідати на актуальні запитання або ж, передусім, ставити ці запитання перед аудиторією? Бо ж поскидали вже всіх ненависних злодіїв і брехунів, прийшли працювати по-новому, як для себе. Переконаймося, що Толстой помилявся, коли писав: «Добрих людей більше, але погані краще організовані».
Іван Білий