Відомий бережанський краєзнавець Микола Проців презентував свою нову книгу «Бережани: вулиці рідного міста». У виданні представлено матеріали дослідження з історії назв і перейменувань вулиць у місті Бережани з кінця ХІХ століття до нинішніх часів. Книга має шість розділів.
Перегляньте також:
- Через нічну масовану атаку повертаються ГПВ
- Військовослужбовець з Тернопільщини Микола Головенко зник безвісти
У першому – «На перехресті: правила «вуличного» руху» – подано офіційні документи стосовно найменування та перейменування вулиць, реалізації так званих чотирьох декомунізаційних законів, які Президент України Петро Порошенко підписав 21 травня 2015 року. Вони повинні значно пришвидшити перейменування вулиць міст України. Тепер чиновники мають «вказівки», які треба виконувати, та досвід тих, хто пройшов уже частину шляху на початку 90-х років минулого століття.
Розділ «Вулиці рідного міста» містить конкретні матеріали присвоєння та зміни назв вулиць у Бережанах за різних влад, а «Цікаві трафунки» – низку ляпів, казусів, непорозумінь з топоніміки вулиць. У розділі «Кілька нарисів і сценарій» – розповіді про вулиці Кульчицької, Маковея, Словацького, Шевченка, площу Святійшого Отця Іоанна Павла ІІ, а також сценарій вчителя Бережанської ЗОШ №2 Галини Гуль «Мандрівка вулицями рідного міста».
Про вказівники на будинках із назвами давно перейменованих вулиць (Ватутіна, Енгельса, Калініна, Комсомольська, Космодем’янської, Радянська, Тельмана, Фрунзе, Червоноармійська …) йдеться у розділі «А що висить на вашому будинку?».
У «Додатках» – проект рішення «Про Реєстр вулиць міста Бережани, сіл Рай і Лісники», який пропонується прийняти Бережанській міській раді, що дає вичерпний перелік вулиць станом на 1 серпня 2015 року, правильність написання їх назв українською мовою та їх латинську транслітерацію. За підрахунками автора, станом на 1 серпня 2015 року в Бережанах є 114 вулиць, 1 сквер, 2 провулки та 3 площі; у Лісниках є 14 вулиць, а в Раю – 6.
На презентації книги, яка відбулася в Бережанському краєзнавчому музеї, експонувалась виставка старих вказівників перейменованих вулиць у місті, а на площі Ринок – світлини Бережан 70-х років. Лікар Марія Вельма подарувала у фонди музею квитанцію про сплату за «номерний знак на дім по вул.Червона, 14» в сумі 12 крб. 00 коп. від 25 квітня 1952 р., яку здійснив її батько.
Книга пана Проціва розрахована на широке коло читачів: науковців, краєзнавців, учителів, учнів, студентів, усіх, хто цікавиться минулим і сьогоденням міста Бережани. Це вже друге видання із серії «З шухляди Миколи Проціва». Перше – «Вулиця Тараса Шевченка в Бережанах» – вийшло минулого року і теж презентувалося в День Незалежності України. Автор планує «витягнути з шухляди на світ Божий» та видати матеріали на тему з життя вулиць кількох історичних дільниць Бережан за схемою: люди – події – будівлі.
Наталія Бойко,
спеціально для “Номер один”