Чи зимуватимемо з теплом в оселях? Чи своєчасно розпочнеться опалювальний сезон? Як зберегти тепло? Аби отримати компетентні відповіді на ці та інші запитання, ми звернулися до директора КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” Андрія Чумака.
Перегляньте також:
- У Підгайцях зловмисники вкрали туї біля кладовища
- Як виключатимуть світло на Тернопільщині 23 листопада
– Андрію Костянтиновичу, яка ситуація з лімітами на газ?
– Інформація щодо обсягів газу, які, можливо, будуть дозволені нам до використання помісячно, змінюється щоденно. На сьогодні маємо Постанову Кабінету Міністрів, яка нормує зменшення споживання природного газу порівняно з минулим роком на 30 відсотків. Лютий та березень минулого року були достатньо теплими, тому відносно середніх показників споживання у нас виходить не 30%, а всі 45. Якщо не відбудеться якихось змін, то це може призвести до погіршення якості послуг з теплопостачання, тому що виробництво у нас уже достатньо ефективне. Однак ми боїмося не так неефективності, як виникнення аварійних ситуацій на трубопроводах.
– Якщо зважити на їх рівень зношеності, то це дійсно проблема.
– Так, хоча наразі втрати у нас не дуже великі . Якщо в середньому по Україні вони становлять 24%, у нас лише 12%.
– А як щодо ефективності використання газу?
– Вона у нас достатньо висока, адже ще років 5 тому ми позбулися старих малоефективних котлів. Єдина проблема полягає в тому, що працюємо лише на одному виді палива. Ще два роки тому ми уклали кредитний договір, однак внаслідок довготривалих процедур лише тепер можемо починати по ньому працювати. Сподівалися вже до початку цього опалювального сезону побудувати велику котельню на відходах деревини, відтак реально зможемо це зробити тільки до вересня 2016 року. Дуже шкода, бо вже на сьогодні могли б частково зняти проблему із споживанням газу в одному з найбільших мікрорайонів міста – “Сонячному”.
Наразі ситуація така: поки що продовжуємо працювати у межах лімітів. Ми не припиняли гарячого водопостачання за винятком тих днів, коли проводили спеціальні роботи, пов’язані з підготовкою до функціонування системи в нестандартних умовах.
– Тепер щодо початку опалювального сезону. Як заявив в одному із своїх виступів Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Гройсман, органи місцевого самоврядування самі вирішуватимуть, коли розпочинати опалювальний період…
– Цього не буде, адже у Постанові Кабміну вказано, що органи місцевого самоврядування повинні погоджувати це питання з Мінжитлокомунгоспом та Мінпаливенерго, хоча відповідний закон має зовсім інше формулювання і такого погодження не має бути. Тому сьогодні сказати щось більш конкретно важко, щодня очікуємо новин. Що ж до початку опалювального сезону, то, відповідно до встановлених нормативів, він розпочинається тоді, коли середньодобова температура опускається до + 8 градусів.
– Ви згадали про перехід на альтернативні види палива. Наскільки оперативним може бути цей процес?
– Скажу одне, одномоментно перейти на інші види палива ми не в змозі, адже це потребує вагомих капіталовкладень. При цьому значно зросли б і тарифи на послуги з теплопостачання і населення просто не змогло б їх оплатити. Опалювати деревиною значно дорожче, ніж газом.
– А що варто розуміти під погіршенням якості надання послуг з теплопостачання?
– Температура в приміщеннях може опуститися до 14-15 градусів, адже внаслідок обмежених лімітів ми не зможемо повноцінно їх обігрівати.
– Який же вихід?
– Вихід є: утеплення будівель, яке б дало можливість зменшити споживання газу на 30-40 відсотків. Однак, одномоментно це зробити також неможливо.
– Чи справно розраховується населення за послуги з теплопостачання та гаряче водозабезпечення?
– Ми дуже вдячні тернополянам за розуміння і своєчасні розрахунки з підприємством за надані послуги. Однак викликає стурбованість ситуація, пов’язана з тим, що тариф не лише підняли на 8 %, а й перенесли з літа на зиму. У результаті уже в жовтні він зросте фактично не на 8, а на 30 відсотків. Це може стати серйозною проблемою і для нас, і для мешканців.
– Враховуючи ситуацію, мабуть сьогодні важливо подбати про теплозбереження та економію. Ваші рекомендації.
– Ми звертаємося до підприємств, які обслуговують житловий фонд міста, провести роботу, спрямовану на збереження теплової енергії. Зокрема, утеплити вікна, відремонтувати вхідні двері у під’їздах, привести, у тих будинках, де це можливо, до належного стану горища, тобто виконати усі правила підготовки житлового господарства до функціонування в зимових умовах.
Що ж до самих мешканців, то вони повинні подбати про утеплення зовнішніх огороджуючи конструкцій. Адже, скажімо, елементарне утеплення вікон дає можливість значно зменшити втрати тепла.
Любов Гадомська, “Тернопіль Вечірній”