8 березня. Цей день в історії Тернопільщини

Опубліковано:
8 Березня, 2015 о 14:26
Сторінками історії: 1890 – в м.Тернопіль народився польський єпископ, святитель Кароля Войтили, владика Евґеніуш Базяк, 1944 – фронт наблизився до Тернополя, радянські війська зайняли Петриків, 1967 – померла художник Олена Кульчицька.

8 березня 1881 року – у с.Струсів Теребовлянського району народився талановитий учений у галузі хімії та фізики, громадський діяч, публіцист Юліан Гірняк. Написав підручник із хімії. Викладав в українських гімназіях у Львові, Тернополі, Станіславі (нині Івано-Франківськ). Помер у м. Пассау (США).



8 березня 1885 року – у с.Чернихівці Збаразького району народився педагог, доктор філософії, професор, громадсько-освітній діяч, останній директор Львівської академічної української гімназії Петро Мечник. Помер 9 червня 1953 р. у м. Львові.

8 березня 1890 року – в м.Тернопіль народився польський церковний діяч, єпископ Евґеніуш Базяк. 1912 року висвячений на священика. Був вікарієм у Тернополі (1914–1919 роки). 1933 року папа Пій XI призначив Базяка львівським єпископом-суфраганом. Після смерті архієпископа Болеслава Твардовського у листопаді 1944року став львівським латинським архиєпископом. Під час радянського і гітлерівського окупаційних режимів намагався таємно проводити навчання у семінарії, виконував архиєрейські свячення. 1945 року неодноразово перебував на допитах в радянських органах безпеки. Від 1958 одночасно керував Краківською єпархією. 28 вересня 1958 року висвятив на єпископа Кароля Войтилу – майбутнього св.Папу Іва­на Павла II. Помер 15 червня 1962 у Варшаві. Похований в Кракові у Вавельській катедрі.

8 березня 1989 року – у Варшаві (Польща) помер польський письменник, перекладач, критик, публіцист, уродженець Шумська Лев Кальтенберґ.

8 березня 1944 року – фронт наблизився безпосередньо до Тернополя. Радянські війська зайняли Петриків і ліс поблизу цього села. Солдати з’явилися на околицях Тернополя ввечері. Вони спробували відразу провести розвідку боєм, але були жорстоко розбиті і відкинуті під Березовицю та Великі Гаї, де їх ще й “накрила” артилерія.

8 березня 1944 року – майбутній знаний у світі живописець і реставратор Діонізій Шолдра покинув Тернопіль та виїхав до Австрії, де почав малярські студії.

8 березня 1947 року – в селі Лозова бойовики ОУН знищили судового виконавця обласного трибуналу МДБ Василенко, який конфіскував майно заарештованих селян.

8 березня 1948 року – поблизу с.Соснів Теребовлянського району в криївці загинуло 4 вояки УПА.

8 березня 1948 року – зіткнення ОУН з МВС в селі Синівці.

8 березня 1967 року – у м.Львів померла український графік, маляр, народний художник УРСР, уродженка Бережан Олена Кульчицька (на фото). Автор понад 4 тис. художніх творів. Олена Кульчицька яскраво виявила себе в різних видах мистецтва: живопис, графіка, сакральний живопис (створила унікальний іконостас), народне прикладне мистецтво, килимарство; навіть проектувала меблі. Усі її роботи сповнені гуманістичного характеру. Її іменем названо вулицю в Тернополі.

8 березня 1986 року – в с.Погрібці Зборівського району народився  український спортсмен (лижні гонки, «Інва-спорт»), кавалер ордена «За заслуги», Майстер спорту України міжнародного класу Андрій Андрії́шин. Володар 2 срібних і 1 бронзової медалі на Зимових дефолімпійських іграх 2007 року в м. Солт-Лейк-Сіті, США).

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі





Інтерв'ю
Тернопільська митниця – надійний вибір для підприємців та компаній, які імпортують товари, – керівник Юрій Мацібора
21:35, 25 Жовтня, 2024

Тернопільська митниця – надійний вибір для підприємців та компаній, які імпортують товари, – керівник Юрій Мацібора

ТОП новини тернопільщини: