У Тернопільському прес-клубі відбулася презентація проєкту «Книга пам’яті Тернопільщини. Герої російсько-української війни». Як повідомив продюсер проєкту Тарас Савчук, започаткувала його ініціативна група громадської організації «Медіа-центр Тернопіль» ще у 2022-му, незадовго після початку війни, а сьогодні вже можна говорити про перші вагомі результати.
«Вся історія українського народу будується на боротьбі за свою незалежність, тож цей проєкт має велике історичне і освітнє значення. Також він особливий тим, що є мультимедійним – включає створення і наповнення сайту, видання книжки та зйомку відеоісторії про кожного із загиблих Героїв», – сказав він.
Відтак надав слово головному редактору проєкту Володимиру Андріїшину, який розповів про все детальніше. Зокрема, повідомив, що проєкт передбачає збір, опрацювання, документування і поширення мультимедійних матеріалів про уродженців Тернопільської області, котрі загинули в боях під час російсько-української війни з 2014-го року. Буде зібрано повну інформацію про Героїв – їхні біографічні дані, обставини загибелі, місця поховання, нагороди, увіковічення пам’яті, фотографії. Планується наповнення спеціального тематичного сайту «Книга пам’яті» (https://bookofmemory.te.ua/ ), який уже створено і запущено; виготовлення відеоролика про кожного з Героїв; видання кількох томів книги «На щиті», примірники якої будуть безоплатно передані родинам загиблих, бібліотекам краю, а також будуть використані громадськими і волонтерськими організаціями та педагогічними установами у військово-патріотичній роботі; виготовлення стилізованих плакатів для оформлення стендів у місцях військово-патріотичного виховання; систематизація інформації про пам’ятники, монументальні об’єкти і меморіальні дошки.
Перегляньте також:
- Друге місце в Україні: ТНПУ лідирує за працевлаштуванням
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
Робочою групою уже задокументовано всі матеріали, що стосуються періоду війни від 2014 року і до початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022-го. На сайті представлено 105 сторінок про полеглих у цей період воїнів з Тернопільщини, інформація, фотографії та особисті дані про яких отримані з відкритих джерел, від рідних, друзів та бойових побратимів, а також від працівників територіальних центрів комплектації, органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій. Команда проєкту опрацювала більше тисячі публікацій, відео- і аудіоматеріалів, оприлюднених раніше у центральних та місцевих ЗМІ, на вебсайтах. Налагоджено співпрацю з релігійними, політичними, волонтерськими, громадськими організаціями щодо використання матеріалів проєкту в соціальній роботі з родинами полеглих, увіковічення ратних подвигів наших земляків.
«Перший етап роботи завершено, – сказав Володимир Андріїшин. – Тепер триває робота над матеріалами, що стосуються періоду після початку повномасштабного вторгнення росії. Готується до видання перший том книги «На щиті». А наш сайт наразі працює у тестовому режимі, і всі бажаючі можуть переглянути розміщені там матеріали та при необхідності повідомити, якщо щось десь не так, щоб ми могли оперативно виправити».
Розповідь доповнили технічний редактор проєкту Роман Лучка – про функціонування і зміст нового сайту, та представник ГО «Медіа-центр Тернопіль» Іван Мудрик – про співпрацю в рамках проєкту з родинами Героїв, територіальними громадами, ветеранськими спілками тощо.
Насамкінець Тарас Савчук запросив усіх до співпраці (контактні дані зацікавлені зможуть знайти на сайті проєкту), зазначивши, що збереження пам’яті про загиблих Героїв – це наш спільний обов’язок і найменше, що ми можемо зробити для їх вшанування. Також прозвучала пропозиція про співпрацю до авторів та виконавців проєкту від присутньої на пресконференції представниці обласного державного архіву Тернопільської області.