Парламент збільшив штат НАБУ до тисячі осіб: як це вплине на боротьбу з топ-корупцією

Опубліковано:
28 Січня, 2024 о 18:43

У грудні минулого року Верховна Рада ухвалила низку євроінтеграційних законів. Один з них стосувався Національного антикорупційного бюро України, а саме — збільшення штату установи на 300 осіб. Це має суттєво покращити спроможність НАБУ у боротьбі з топ-корупцією та дасть змогу детективам Бюро збільшити кількість справ, які вони розслідують. Чому виникла необхідність розширити штат Антикорупційного Бюро та як це вплине боротьбу з топ-корупцією в Україні?

Кількість справ зростає, кількість детективів — ні

Закон про Національне антикорупційне бюро України, ухвалений у 2014 році, визначав загальну кількість співробітників Бюро у 700 осіб, з яких детективів було лише 246. Натомість кількість справ, що розслідує НАБУ, стрімко зростала: якщо на 2016 рік було 264 провадження, то у 2019-му їх стало вже 892. У 2023 році через війну кількість проваджень скоротилася до 633, але це однаково у два з половиною рази більше, аніж було 8 років тому.За словами директора НАБУ Семена Кривоноса, станом на 2023 рік Бюро мало суттєву нестачу персоналу оперативно-технічного рівня — детективів та криміналістів.

«У нас не такі видатні результати у сфері оборони. Очевидно, є проблеми з розслідуванням справ енергетики, складних фінансових злочинів. Але ми працюємо над цим. Ми абсолютно точно покажемо результат і в цих сферах», — додав він.

Ситуацію дещо покращила внутрішня реорганізація штату: скоротили службовців, які не виконували основну функцію НАБУ, та збільшили кількість посад для тих, хто задіяний в розслідуваннях.

Навіть за таких умов НАБУ демонструє хороші результати у боротьбі з топ-корупцією, вважають у Центрі громадського контролю та моніторингу. За 11 місяців 2023 року Бюро повідомило про підозру 254 особам (проти 188 у 2022 році), 92 обвинувальні акти стосовно 220 осіб скерували до суду, 56 обвинувальних вироки ухвалив Антикорупційний суд у справах НАБУ. Серед найбільш гучних проваджень 2023 року — викриття на отриманні хабара голови Верховного Суду Всеволода Князєва, затримання заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури, викриття корупційної схеми за участі першого заступника міністра аграрної політики. Також у 2023 році НАБУ передали до суду справи щодо низки народних депутатів та топ-менеджерів державних підприємств.

Два виклики для Антикорупційного Бюро

Закон щодо посилення спроможності НАБУ, ухвалений парламентом 8 грудня, передбачає збільшення чисельності працівників Бюро на 100 людей щороку — у 2024-му, 2025-му та 2026-му. Левова частка нових співробітників — це саме детективи й аналітики. Поетапність набору зумовлена навантаженням на державний бюджет: якби парламентарі збільшили штат на триста осіб одразу, це обійшлося б державі у понад мільярд гривень.

Збільшення штату НАБУ на третину впродовж трьох років — неабиякий виклик для установи. Передусім, Бюро має забезпечити чесність і прозорість конкурсу з відбору працівників, за яким прискіпливо стежитимуть як громадськість та журналісти, так і західні партнери України. Також необхідно провести навчання детективів, їхню інтеграцію в систему Бюро, але разом з тим зберегти якість та ефективність роботи установи. Від того, як НАБУ впорається з цими завданнями, залежить, чи буде якісний стрибок у боротьбі з топ-корупцією в країні в найближчі роки.

Втім 300 нових співробітників — не панацея, оскільки Бюро має й інші нагальні потреби. Йдеться, зокрема, про надання права НАБУ самостійно збирати інформацію з електронних носіїв (здійснювати прослуховування), а також про створення незалежної експертної установи при НАБУ. Це дало б змогу значно прискорити розслідування, усунути ризики підкупу експертів корупціонерами, унеможливити вплив на результати експертних висновків та запобігти витоку інформації. Ці питання також має вирішити Верховна Рада.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Анастасія Шмир
17:13, 15 Липня, 2024

“Хочу знайти свого чоловіка”, – дружини зниклого безвісти військового з Тернополя

Блоги

ТОП новини тернопільщини: