Тема психологічного здоров’я завжди була актуальною. Але під час війни важливість цього питання значно зросла.
Олена Тіунова – кандидат психологічних наук, практикуючий психолог, член Української спілки психотерапевтів, тренер арттерапевтичних груп. Власниця “Психологічної студії Арт”.
Перегляньте також:
- «Про особисті кордони, любов, зраду і перенародження»: до Тернополя їде психологиня Наталія Ішкова
- Для чого компанії наймати психолога?
Фахівчиня розповіла, як боротися зі стресом і депресією, як не боятися смерті і навчитися жити.
Зокрема, у відеоінтерв’ю обговорили такі питання:
– Про радість – як дозволити собі її у час війни і тотального горя навколо, як дозволити собі колись звичні речі, які сьогодні виглядають як не на часі – відпочинок, хобі, подорожі, фото сесії – щоб уникнути засудження і власного, і від оточуючих.
– Сьогодні серед публічних людей уже трендом є мати свого психолога і відкрито про це говорити. Чи вплинула війна на кількість клієнтів у психологів?
– Чи змінилися проблеми, з якими приходять люди? Більше жінок, чи є і чоловіки?
– Як говорити з дітьми про смерть. Коли помирає хтось в родині, коли дитина чує про смерть з інформаційних джерел.
– Як з дітьми говорити про війну. Що пояснювати, а що і коли дитяча психіка не готова сприймати.
– Як війна впливає на стосунки. Згідно зі статистикою, з періоду повномасштабного вторгнення кількість розлучень в Україні скоротилася на 20%. Чи згідні ви з цією статистикою, бо є і інша інформація, коли сім’ї живуть на дві країни, коли партнери не витримують психологічного навантаження від війни – пари розходяться. Що відбувається?
– Стосунки на відстані мають майбутнє?
– Токсичні стосунки – як їх виявити, як не боятися вийти з них. Як побачити в людях пасивних агресорів, токсиків, нарцисів тощо. Що робити, коли думаєш, що тобі здається, але тобі не здається.
– Що не можна пробачати, бо це все одно завжди залишиться з тобою? Як і чи можна пробачити зраду? Партнера, чи навіть друга.
– Стрес раптовий, стрес у багатьох українців вже хронічний – які дієві кроки тримати себе в ресурсі і знаходити мотивацію жити далі. Тривожність.
– Страх смерті ( шляхи до прийняття ) – віра, що ще допомагає зрозуміти і прийняти факт закінчення життя.
– Як реагувати на негатив у житті – на погані новини, на негативних людей, які тебе дратують… Як реагувати, якщо відмежуватися не вдається.
– Сьогодні через війну багато людей втратили роботу або власний бізнес, багато сфер діяльності стали незатребуваними, не на часі. Як пере винайти себе з нуля, почати все з початку в дорослому віці?
– Про віру і зневіру. Попри події, новини, обставини, як змусити, як переконати себе рухатися далі, як знаходити щодня сенси жити і радіти.
– Про спілкування з військовими, їхніми сім’ями – не з жалістю, а з вдячністю… Який досвід тут корисний і які рекомендації…