Звістки про село сягають кінця XVII століття і тісно пов’язані з будівництвом фортеці. На той час значна територія Поділля, через послаблення Речі Посполитої після підписання Бучацького договору, відійшла до складу Османської імперії. При цьому остання отримала також найважливіший і найкраще укріплений стратегічний пункт – Кам’янець-Подільський.
Між Хотинською фортецею і Кам’янцем-Подільським було налагоджено добру комунікацію для постачання турецької армії і гарнізону фортеці. Невдовзі значна територія Поділля була звільнена від турків, але в їхніх руках залишався Кам’янець. Щоб повернути головну твердиню, символ могутності і обороноздатності, важливий економічний центр, було вирішено заснувати поблизу фортецю. Остання мала б створити свого роду облогу Кам’янця та унеможливити постачання боєприпасів і харчів, перешкоджати турецьким загонам між Кам’янцем і Хотином. Таким пунктом було обрано вузький скелястий перешийок між річками Дністер і Збруч, названий тогочасними очевидцями “Кінська шия”.
Перегляньте також:
- Підприємці з Тернопільщини підозрюються у переправі чоловіків закордон
- Друге місце в Україні: ТНПУ лідирує за працевлаштуванням
Фортецю закладено у 1692 році і збудовано всього за півтора місяця. Основні її споруди збереглися дотепер: дві брами з бійницями – Кам’янецька (східна) і Львівська (західна), розташовані одна від одної на віддалі кількасот метрів. Від цих брам до стрімких скелястих берегів обох річок йдуть високі вали з глибокими ровами, які добре збережені біля Львівської брами. Ще однією спорудою є сторожова башта зі сторони Збруча.
Всередині фортеці коштом польського короля Яна ІІІ Собєського збудовано костел Святої Трійці. Укріплення окопами та опіка Святої Трійці і дали назву цим фортифікаціям. Костел донедавна перебував у руїнах, допоки місцеві жителі за сприяння іноземних товариств та Міністерства культури Польщі відновили пам’ятку. Сьогодні храм, особливо його інтер’єр, є справжньою окрасою села.
Стратегічне значення Окопи Святої Трійці втратили у 1699 році після повернення Кам’янця. У період між двома світовими війнами на цьому мисі сходились кордони трьох держав: Радянського Союзу (УРСР), Румунського королівства і Польської республіки.
Село Окопи – місце народження на початку XVIII ст. Ізраїля Бешта (Баал Шем Това) – засновника руху хасидів, який провів тут своє дитинство.
Неподалік від Окопів проходить частина Траянових валів – нерозгаданого досі об’єкту: є версія, що названі вони на честь імператора Траяна і пов’язані з близькістю римської провінції Дакії, інша версія – захист місцевих племен голіградської культури від скіфів. Також є версія щодо походження назви з сусідньої Молдови, де подібні потрійні вали називались “траянами”.
Фото: Тепле Поділля
Фото: Тепле Поділля
Фото: Тепле Поділля
Фото: Тепле Поділля
Фото: Тепле Поділля
Фото: Тепле Поділля