Квартири для “своїх”: як у мерії отримують кредити на житло: тернопільський слід львівських квартир

Опубліковано:
10 Вересня, 2023 о 07:20

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вартість житла у Львові зросла ледь не удвічі. Столиця Галичини очолює рейтинги найдорожчих міст України. Власна квартира у Львові тепер доступна лише дуже багатим людям. При цьому у Львові продовжують діяти програми, що дозволяють придбати житло, заплативши менше, ніж воно коштує на ринку. Хто отримає таку можливість — вирішують посадовці і депутати Львівської міської ради. Зважаючи на те, як гостро стоїть тепер “квартирне питання” у Львові, ми вирішили з’ясувати, чи справедливо відбувається цей розподіл.

У Львові вже кілька років діє міська програма забезпечення житлом молодих сімей. Завдяки їй молоді львів’яни отримують пільгові кредити для купівлі власних осель коштом платників податків міста. Умови таких позик доволі вигідні, тому охочих взяти кредит завжди більше, ніж грошей у програмі. LVIV.MEDIA на одному з прикладів розповість, як працівник міської ради отримав доступ до цієї програми, попри те, що не підпадав під її критерії. У цій історії нема відвертого криміналу, втім вона показує, на що готові піти службовці міськради заради власних квадратних метрів у Львові, та як міська влада розпоряджається грошима громади.



Міська програма забезпечення житлом молодих сімей та неодружених молодих громадян Львова діє з 2007 року. Цьогоріч її продовжили до 2027 року. По суті вона означає безвідсоткові та тривалі — до 30 років — кредити. Щоби взяти у ній участь, претендент має відповідати кільком критеріям:

  • Бути львів’янином, тобто мати місцеву реєстрацію;
  • Мати не більше 35 років (це вимога для обох членів подружжя);
  • Офіційно потребувати покращення житлових умов, тобто перебувати на так званій “квартирній черзі”.

Крім того, пільгова позика від міста не покриває всієї вартості житла. Площа, на яку надається кредит, визначається з розрахунку не більш як 21 кв. м загальної площі на одну особу та додатково 20 кв. м на сім’ю. Якщо претендент хоче більшу оселю, то решту квадратних метрів має оплатити з власної кишені.

Ще одна умова — претендент має сплатити перший внесок. Позика покриває лише вартість спорудження загальної площі житла у регіоні, яку визначає Міністерство розвитку громад та територій України. До прикладу, у 2023 році цей показник для Львівщини встановлений на рівні 21073 гривень за 1 кв. м. За даними найпопулярнішого українського сайту у сфері нерухомості ЛУН, середня ціна квадратного метра в новобудові Львові складає 47 500 грн. Різницю між “державною” і комерційною вартістю житла сплачує позичальник — це і є його перший внесок.

Однак, навіть за таких умов, пільговий кредит має додаткові плюси. Адже це фактично безвідсоткова позика, яку можна повертати десятиліттями. Охочих на неї завжди більше, ніж виділених із міського бюджету грошей. Станом на 01 лютого цього року у “Держмолодьжитлі” було зареєстровано 235 кандидатів у позичальники. Минулого року такі кредити отримали лише восьмеро кандидатів, у 2021 р. їх було 20. Деяким позичальникам доводиться очікувати у черзі роками. Проте є такі, яким щастило значно швидше.

Хто вирішує кому дати кредит?

Зважаючи на велику привабливість пільгових кредитів, кандидати проходять складну процедуру відбору. Вона складається із кількох етапів:

  • Львівське регіональне управління “Держмолодьжитла”, яке входить до сфери Міністерства розвитку регіонів та будівництва України, подає до департаменту житлового господарства Львівської міськради інформацію про зареєстрованих у них осіб;
  • Департамент житлового господарства готує свої пропозиції щодо списку кандидатів і подає їх на розгляд двох комісій депутатів міської ради: житлового господарства і культури, молоді та спорту;
  • Депутатські комісії на спільному засіданні формують та затверджують список кандидатів;
  • Виконком міської ради приймає остаточне рішення;

Варто зазначити, що у рішеннях виконкому імена цих людей приховані. Втім ми дізнались про одного із цих щасливців. А також — про його “історію успіху”.

Тернопільська область — Центр для бездомних — квартира у Львові

24 травня 2021 року Сергій Кубелко, на той час щойно призначений начальник управління внутрішньої політики “Адміністрація міського голови” ЛМР потрапляє у список кандидатів на отримання пільгового кредиту. Його шлях від моменту подачі заявки і до потрапляння у список обраних, зайняв всього два місяці – з 24 березня до 24 травня 2021 року.

Проте цікавим є увесь шлях Сергія Кубелка до отримання кредиту. Розпочинається він наприкінці 2020 року.

Сергій Кубелко у грудні 2020 року був провідним спеціалістом відділу протоколу та діловодства управління внутрішньої політики департаменту “Адміністрація міського голови” Львівської міської ради. Та офіційно він не був львів’янином, адже був зареєстрований у селі Підгороднє на Тернопільщині. Його дружина Марта Кубелко теж мала реєстрацію у Тернопільській області.

Схоже, що саме тоді подружжя вирішило скористатися можливістю отримати кредит на житло за кошти міського бюджету Львова. Проте, без місцевої реєстрації, сім’я не могла претендувати на пільгове кредитування житла у Львові.

Тож, 14 грудня 2020 року Сергій Кубелко знімається з реєстрації на Тернопільщині.

Теж саме робить і його дружина. А вже у лютому 2021 року Сергій Кубелко та його дружина отримують нове місце реєстрації у Львові — у Центрі обліку та нічного перебування бездомних осіб. Сергій Кубелко реєструється там 2 лютого, а його дружина — 16 лютого 2021 року.

Їм видають посвідчення як особам, які перебувають на обліку в Центрі для бездомних та не мають постійного місця проживання. І їхнє місце проживання зареєстроване за юридичною адресою закладу на Кирилівській, 3А. Тобто, посадовець міської ради юридично стає бездомним.

За три дні після реєстрації у Львові, 5 лютого 2021 року, Сергій Кубелко пише заяву у департамент житлового господарства з проханням зарахувати його на квартирний облік для покращення житлових умов. Вже 24 березня 2021 року сім’я Кубелків опиняється на квартирному обліку за № 27905 загальної черги. До отримання квадратних метрів у Львові ще ой як далеко.

Але вже за два місяці, 24 травня 2021 року, на спільному засіданні депутати раптово включають Сергія Кубелка до списку кандидатів на пільговий кредит. При чому до нього він потрапляє вже під час засідання. Його прізвищем список доповнили додатково.

Як потрапити у список, якщо ти цінний працівник міськради

Запис цього засідання зберігся на ютуб-каналі міської ради, тож ми змогли детально відстежити, як міські посадовці приймали рішення.

У списку 2021 року 35 кандидатів на кредитування: особи з інвалідністю з дитинства; чотири багатодітні сім’ї; ті, хто на квартирному обліку перебував три та більше років; троє учасників АТО; постраждалі внаслідок Скнилівської трагедії; медичні та педагогічні працівники; кандидати наук та молоді науковці; кандидати в майстри спорту з бігу, є навіть чемпіон України з бойового гопака. А також там є сім’ї, у яких підходить граничний вік на отримання кредиту на житло — 35 років. Семеро кандидатів у списку перейшли з попереднього, 2020 року.

Проте вже під час обговорення туди пропонують додати ще чотирьох. Один з них – учасник АТО. А троє, за словами заступниці міського голови Ірина Маруняк — це “молоді спеціалісти”, яких просять внести до списку їхні керівники. “Це молоді працівники, і керівники звернулися до нас, щоб ми їх довключили”, – зазначає на відео голова комісії житлового господарства Андрій Шевців (депутат від фракції “Самопомочі”). Серед них і Сергій Кубелко.

Проте, на сайті міськради вказано, що Сергій Кубелко з 20.05.2021р. –– переведений на посаду начальника управління внутрішньої політики Львівської міської ради”. А засідання відбувається 24.05.2021 року. Тож, він вже чотири дні як керівник підрозділу.

На сайті міської ради є пояснення, чим займається управління, яке очолив пан Кубелко. Це “забезпечення здійснення міським головою своїх повноважень, виконання обов’язків та реалізації прав… забезпечення та координація взаємодії з виконавчими органами ради, посадовими особами, підприємствами комунальної власності”. Також управління “впроваджує експертне, аналітичне та організаційне забезпечення роботи міського голови”. По суті, це — секретаріат міського голови Львова Андрія Садового.

“Це люди, які мають можливість внести перші внески”— підтримує на відео Андрія Шевціва депутатка Лейла Мелесова-Вальчак (депутатка від фракції “Європейської солідарності”).

Тут же ж на комісії зазначають, що грошей, які передбачені на кредитування, вистачить лише на 20 кредитів. А кандидатів тепер вже 39. Проте все ж розширюють перелік працівниками ЛМР та голосують за доповнення списків.

За таким виключним правом окрім Сергія Кубелка у список на кредитування потрапляють також і працівники міськради Тетяна Кожухарь та Андрій Кулик.

Сергієві Кубелку на той час — 28 років. Його дружині — 20 років. На чергу вони подаються лише вдвох, без дітей. Жодних інших підстав для отримання кредиту, окрім покращення житлових умов, у заяві не вказують. Звісно, вони ж офіційно бездомні!

Сергій Кубелко – власник львівської квартири

Станом на 2021 рік подружжя без дітей мали повертати в бюджет міста лише тіло кредиту та додаткові 3% від нього. Час погашення кредиту — 30 років. Станом на 2021 рік державна ціна одного метра квадратного становила — 13 тис. 160 грн. Комерційна — 18 500. Виходячи з умов програми, подружжя Кубелків мало право на пільгову позику для купівлі 62 квадратних метрів житла, тож сума отриманого кредиту могла сягати 815 тисяч гривень.

Сам Сергій Кубелко у коментарі LVIV.MEDIA підтвердив, що скористався правом на пільгову позику і придбав двокімнатну квартиру площею 65 м. кв.

На запитання навіщо Сергій Кубелко змінив реєстрацію з тернопільської на львівську, він відповів: “Я вже давно проживав у Львові і хотів мати реєстрацію саме тут, щоб голосувати і всі інші речі…” [останні місцеві вибори відбулися у 2020 році і з того часу Сергій Кубелко ще не мав нагоди голосувати – ред.]

Чому зареєструвався саме у Центрі для бездомних Кубелко пояснює так:

Сергій Кубелко: — Я проживав у Львові з 2011 року і коли мені потрібно було зареєструватися, то я зміг зробити це там.

LVIV.MEDIA: — Виникає думка, що Ви зробили це для того, щоб стати на програму для кредитування житла.

Сергій Кубелко: — Виникає така думка, тому що я невдовзі якраз і став на чергу .

LVIV.MEDIA: — Власне тому вона і виникає, бо якось ці події ідуть одна за одною.

Сергій Кубелко: — Ну… я не заперечую цього.

Формально, Сергій Кубелко не порушував закону і дотримався всіх формальних вимог, щоби отримати від громади Львова пільговий кредит. Однак ця історія викликає кілька питань. Яка реальна мета програми пільгового кредитування: доступне житло для молоді чи добробут підлеглих Андрія Садового? Навіщо у Львові працює притулок для бездомних: щоби допомагати людям у скрутному становищі чи щоби постачати львівську реєстрацію потрібним людям? Чому депутати міської ради, які мали б контролювати дії посадовців, не роблять цього?

Зрештою, це лише одна історія, яка стала відомою. Ми переконані, що насправді їх є більше. Адже процедура розподілу пільгових кредитів за гроші громади є непрозорою, і це дає простір для неодноразових зловживань.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #квартири, #львів, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #посадовець, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі





Інтерв'ю
«Spektr» – нове лице відомої стоматології
10:14, 17 Листопада, 2024

«Spektr» – нове лице відомої стоматології

ТОП новини тернопільщини: