В Україні мають намір запровадити новий податок, який стосуватиметься надмірних прибутків банків. У Верховну Раду внесли відповідний законопроєкт. Про це розповів голова Податкового комітету у парламенті Данило Гетманцев. За словами голови профільного комітету, 28 серпня законопроєкт №9656 про тимчасове оподаткування надприбутків банків він подав разом з колегами.
Політик зауважив, що дискусія про необхідність введення нового податку для банків особливо загострилася після оприлюднення фінансових результатів за перше півріччя під час війни.
Перегляньте також:
- Понад 2,5 млн грн транспортного податку сплатили власники елітних автомобілів Тернопільщини
- Мaйже 690 млн грн подaтку нa прибуток спрямувaли до бюджету підприємствa Тернопільщини
Так, з початку поточного року відсоткові доходи банків сягнули 141 млрд гривень, зокрема, завдяки операціям з державними цінними паперами — 73,5 млрд гривень. Чисті відсоткові доходи за цей час сягнули 93,6 млрд гривень. Вони підвищились проти першої половини 2021 року аж на 75%. З огляду на це, нарощування операцій з державними цінними паперами призвело до рекордних надприбутків у банках.
Законопроєкт пропонує оподаткувати чистий відсотковий дохід банків за ставкою 5% (додатково до податку на прибуток підприємств).
За підрахунками, у разі запровадження запропонованої документом моделі додаткові надходження до держбюджету за цей рік могли б розрахунково становити близько 10 мільярдів гривень.
Гетманцев запропонував спрямувати отримані кошти до загального фонду бюджету, а відтак — на оборону України.
Документ передбачає запровадження податку на надприбуток на період з 2024 до 2026 років.
Розробляючи відповідний законопроєкт, керувалися досвідом країн Європейського Союзу (ЄС). Такі підходи (windfall tax) діють в Іспанії, Чехії, Литві, Угорщині.
“Тому варто придивитися уважніше до досвіду цих європейських країн, що дозволить досягти балансу між забезпеченням стійкості фінансової системи України та оборонними потребами бюджету”, — наголосив очільник Податкового комітету.