Українське військо успішно звільняє окуповані території Харківщини, Півдня і Сходу. Постає все нагальніша необхідність прийняття справжнього, повноцінного Закону про колаборацію. Адже колаборанти на звільнених територіях і далі залишатимуться ворожими або байдужими до України, при цьому користуючись усіма перевагами демократичної держави.
Справжній Закон про колаборацію повинен нести наступні посили . Колаборанти – зрадники мають бути частково позбавлені громадянських прав. Їм потрібно вручати посвідчення негромадянина або ставити відповідний штамп у паспорті. За рішенням суду, майно зрадників має бути конфісковане в інтересах держави повністю або відповідно до рівня завданої шкоди.
Перегляньте також:
- СБУ затримала на Херсонщині сім’ю колаборантів, яка допомогла рф провести фейковий референдум у 2022 році
- СБУ затримала на Херсонщині трьох колаборантів, які погрожували тюрмою за відмову «голосувати» на псевдореферендумі
Колаборанти як негромадяни не мають права брати участі в голосуванні та виборах влади у державі, бути висунутими на виборні посади, обіймати посади у владних структурах, не можуть одрежувати біометричний паспорт громадянина України. Повинні бути запроваджені також обмеження на професії. Зрадники й колаборанти не мають права працювати у системах правосуддя, освіти, адвокатури, спеціальних службах , а також на комунальних підприємствах.
Тобто колаборанти повинні розуміти: вони – не громадяни України. У країнах Балтії є таке поняття: «негромадянин». Він має право жити в країні, але його громадянські права обмежені. Звісно, кожна людина має право на власні погляди: ліві, праві, центристські. Але не має права заперечувати державу, в якій живе, не має права зраджувати народ, чиїм хлібом годується. Через те запровадження статусу «не громадянин» стосовно колаборантів не буде порушенням прав людини. Бо громадянин країни повинен відстоювати свою країну, і лиш тоді отримувати всі права. А колаборант – це не громадянин, бо зневажає свою країну.
Також треба вирішити, як бути з керівниками державних та комунальних установ, які повтікали з окупованих територій. Якщо вони повернуться, то чи варто їм дозволяти знову обіймати керівні посади? Вважаю, що й тут варто застосувати право на заборону професії.
Моє глибоке переконання: на деокупованих територіях потрібно вводити військово-цивільні адміністрації з додатковими повноваженнями, які будуть не просто відбудовувати життя, а чітко визначати, хто є хто. А головне – проводити системну державницьку українську політику.
На фото – символіка, яку знайшли у фігуранта у справі про колабораціонізм.
СБУ Житомирщини.