У старших класах школи у нині 21-річного Максима Огородника, який народився у Шманьківцях Заводської громади на Чортківщині, з’явилося хобі – фотографія. Відтак, у полі зору молодого митця – чудові краєвиди, архітектура, словом, все, чим милується сам і хоче подарувати для споглядання людям.
Ше під час навчання у місцевій школі він захопився історією. Зацікавленням до досліджень минулого він завдячує вчительці історії та географії Марії Антонівні Вишньовській, яка мала унікальний підхід до кожного учня. Під її керівництвом діяв історико-географічний гурток «Краєзнавець», який хлопець відвідував.
Перегляньте також:
Разом із провідним українським геральдистом Андрієм Гречилом Максим розробив символіку села Залісся Заводської громади, яка була затверджена місцевою радою 12 вересня 2018 року. Також розробив проект герба і прапора родинного села Шманьківці.
Я запитую у Максима Огородника, як він прийшов до фотографії. Хлопець каже, що усе розпочалося з того, як в сім’ї з’явився Kodak. Справу опанував без наставника. Пізніше фотографував на Canon та Nikon 090. Варто також зазначити, що світлинописом захоплювався і його батько.
– Після закінчення школи переді мною постало питання, куди ж іти далі вчитися, – розповідає Максим Огородник. – Батьки порадили опанувати будівельну професію в Чортківському вищому професійному училищі, яке я закінчив з відзнакою. Пригадую, на другому курсі мій хист до фото помітив заступник директора з навчально-виховної роботи Михайло Дячок і запропонував висвітлювати діяльність навчального закладу. Я відгукнувся на пропозицію. На мій погляд, для вдалого фото потрібно побачити, відчути та передати. Ще кажуть: «Одне фото містить більше ста слів».
Максим Огородник працював фотокореспондентом Чортківської районної газети «Голос народу» та випусковим редактором місцевого сайту «Чортків.City», зараз – фрілансер. Автор понад 200 публікацій на краєзнавчу та журналістську тематики. Його світлини друкують в обласних та всеукраїнських ЗМІ. Проілюстрував кількома фото енциклопедичне видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл», книгу «Таємниці скарбів Садовських», «Чортків. Збагатись емоціями», «Швайківці у плині століть». Мріє про персональну фотовиставку.
Щодо співпраці з Вікіпедією, то Максим Огородник має диплом у номінації «За найкращу завантажену світлину Тернополя» у рамках тематичного тижня «Місяць Тернополя», що проводився у 2017 році. Згодом, у 2020 році, одна з його авторських світлин потрапила у топ-100 рейтингу робіт серії під назвою «366-й день України» інформаційно-туристичного проекту «Ukrainer».
З 2014 року він регулярно доповнює український розділ Вікіпедії. До повномасштабного російського вторгнення в Україну створював сторінки про відомих особистостей краю та України. Зараз більше сконцентрований на військовій тематиці, зокрема працює над сторінками про українських військовослужбовців.
Серед них – боєць «Правого сектору», якому першим серед добровольців присвоїли звання «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка», льотчик, Герой України (посмертно) Олександр Корпан, який похований в Підгайцях, військовий льотчик 1-го класу, учень відомого аса повітряного простору, багаторазового переможця авіашоу в Європі, полковника запасу Олександра Оксанченка Юрій Булавка та інші.
Галина ВАНДЗЕЛЯК.
Джерело: Свобода плюс Тернопільщина, №33, 1 червня 2022 р.