Сьогодні, в часи новітнього лихоліття, вже стало звичним чути українські патріотичні пісні не лише в Україні, а й у всьому світі, особливо ж славень ОУН «Зродились ми великої години». А десять років тому…
У моїй домашній бібліотеці зберігається безцінний подарунок від відомої тернополянки Лідії Романчук. Збірка повстанських пісень була надрукована ще у 2008 році невеличким накладом у тернопільському видавництві «Астон». Творцями стала команда ентузіастів, яку очолив голова обласного осередку «Просвіта» Петро Шимків. Музичний матеріал розшифровувала Оксана Гребеняк, ілюстрував Володимир Якубовський. (До слова, пан Петро перебуває зараз на фронті). Згадайте, якою була реакція десять років тому (на протилежному кінці України) лише на одне слово УПА, або ж – на Бандеру…
Перегляньте також:
- Тернопільський музей отримав експонати що нагадують про боротьбу кримськотатарського народу
- В’ячеслав Негода став на бік Тернопільського мистецького коледжу ім. Соломії Крушельницької
Унікальність збірки в тому, що повстанські пісні, записані від Лідії Романчук, так би мовити, з перших вуст, медсестри УПА упродовж 1991-2003 рр. , ще за її життя. На той час, незважаючи на поважний вік, пані Лідія зберегла в пам’яті чимало й народних пісень. Активна членкиня обласного «Союзу українок» та хору «Дзвони пам’яті». Майже 20 років була на засланні у Магаданській області. Родом із села Уласа Самчука – Дермань, що на Рівненщині. На думку Петра Шимківа, повстанські пісні, наспівані Лідією Романчук, можна поділити на три тематичні розділи: націоналістичні («Зродились ми великої години»), повстанські («Там десь далеко на Волині») та пісні з-за ґрат («Ми по таборах і тюрмах»). В основі згаданих творів йдеться про участь повстанців у боях з московсько-більшовицькими загарбниками. До основного розділу входять чотири підрозділи: «Ой у лісі на полянці», «Спіть, хлопці, спіть», «Послухай, кохана дівчино». У змісті записаних пісень «… славна історія Української Повстанської Армії, починаючи від діяльності ОУН у 30-х роках минулого століття, Карпатської України 1939 року і закінчуючи геройською боротьбою повстанців та незламністю духу у більшовицьких таборах і тюрмах» – йдеться у передмові до згаданої збірки. Читаючи пісенні тексти, розумієш – історія, на жаль, повторюється… Після відбудови нашої держави «Повстанські сурми» від Лідії Романчук мають бути у всіх школах і бібліотеках України.
Фото з архіву.