16 лютого у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбулися науково-краєзнавчі читання «Патріарх Йосиф Сліпий – будівничий української церкви, духовний провідник нації» (до 130-річчя від дня народження). Подія відбувалася в режимі онлайн і частково – наживо.
Серед основних тем – дитинство та юність майбутнього Патріарха, родинні зв’язки, ректорська праця у Богословській академії та у розбудові духовного церковного життя, меценатство, роки заслань та терпінь, римський період в діяльності Кардинала,вшанування його пам’яті в Україні та за її межами, вплив Андрея Шептицького на духовне становлення та громадянську позицію Йосифа Сліпого, підпільна діяльність переслідуваної церкви, експансія російської православної церкви у Східній Галичині після другої світової війни, відродження греко-католицької церкви в незалежній Українській державі, Фонд УГКЦ та Йосифа Сліпого в Тернопільському обласному краєзнавчому музеї. Серед доповідачів представники місцевої влади, духовенства, працівники музейних установ області. Відкрив урочисту подію директор музею Ярема Шатарський. Благословив Високопреосвященний владика, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архієпархії УГКЦ – Теодор Мартинюк. Запам’яталися думки вголос о. Віталія Козака – синкела у справах стратегії розвитку Тернопільсько-Зборівської архієпархії УГКЦ:
Перегляньте також:
- Пам’яті Героя: Виставка Володимира Чорного у Збаразькому замку
- У Чорткові запрошують на виставку колекції дзвоників
- Це був одинокий протест в тоталітарній системі. Яка користь з такого протесту? Колосальний досвід для оточуючих: свідоцтво відданої правди, незгода з неправдою, вони надихали. Такий нонконформізм у світоглядному баченні Йосифа Сліпого перегукувався з позицією академіка Андрія Сахарова. І свідоцтво Йосифа Сліпого не було меншим на засланні. Важливий аспект у вивченні його праць – це тільки маркери для наших внутрішніх рефлексій. Нас, тернополян, особливо зобов’язує, адже Патріарх уродженець Тернопільщини. Користуючись нагодою, відкриваймо його постать для тих, хто ще не знає і сприймає локально. А користь його свідоцтва – вона для всієї України. Читаймо його епістолярну спадщину, заповіт. Божа премудрість нехай освічує наш шлях.
Із доповідями виступили Наталія Українець – завідувачка сектора відділу нової та новітньої історії музею, Володимир Пукач – завідувач відділу нової та новітньої історії, Світлана Ковальчук – завідувачка сектора обліку відділу фондів музею, Любов Катеринюк – завідувачка сектора відділу нової та новітньої історії, Оксана Зборівська – старша наукова співробітниця відділу стародавньої історії, Петро Шимків – голова Тернопільського обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка, Наталія Собкович – мистецтвознавиця, начальник відділу культури, охорони культурної спадщини та туризму департаменту культури та туризму ТОДА, Ірина Ленчук – головний зберігач фондів музею, Галина Гнатишин – старша наукова співробітниця відділу фондів, Степан Костюк – завідувач науково- методичного відділу, Любов Левенець – старша наукова співробітниця відділу нової та новітньої історії, Наталія Чеканова – заступниця директора з наукової роботи згаданого музею тощо.
Дистанційно долучилися працівники музейних установ із Бережан та с. Денисів: Володимир Парацій, Надія Волинець, Наталія Стрілець, Олеся Олексишин-Шкільна, Ігор Мельник, Богдан Савак. «Оду вдячності та шани» пам’яті Патріарха присвятили – учениця 9-А класу Марія-Вікторія Буряк (керівники Ірина Сендзюк, Марія Сидор) із Тернопільського навчально-виховного комплексу «Школи-колегіуму Патріарха Йосифа Сліпого».
На першому поверсі розгорнуто цікаву пізнавальну тематичну виставку фондових матеріалів: «Страдник за віру і духовний провідник» та «Духовні провідники українського народу».
Опубліковано Валентина Семеняк
Фото Валентина Семеняк