У Вишнівецькому палаці до кінця жовтня діятиме виставка 3D-картин, виготовлених із вати. У листопаді експозицію зможуть подивитися відвідувачі Збаразького замку. Авторка унікальних робіт — Олеся ШАРГУТ із Кіцманя на Чернівеччині — єдина майстриня в Україні, котра створює об’ємні картини зі звичайної медичної вати.
Читайте також
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Потяг до творчості з’явився в пані Олесі після трагічної ДТП, в яку потрапила наприкінці 2012 року. Тоді жінці було 33. Такий вік — вік Христа — вважають знаковим у житті кожної людини, межею, за якою починаються внутрішні трансформації, переоцінка цінностей. Так сталося і в Олесі Шаргут. Перенісши дві операції, вона переглянула життєві пріоритети, відчула внутрішню потребу в змінах і покликання до творчості. Її, економістку за фахом, полонив хендмейд. Тоді ж почала опановувати техніку ліплення з вати за допомогою клею ПВА. Самотужки, адже майстрів, котрі працювали з таким матеріалом і могли поділитися секретами майстерності, не було. Немає їх і досі.
«Ватою я захопилася відразу, — розповідає майстриня. — Вона в поєднанні з клеєм стає дуже еластичним матеріалом для ліплення об’ємних композицій на різних основах — фанерній, гіпсовій, глиняній. Мені дуже подобається саме 3D-ефект.
У мокрому вигляді робота може важити до трьох кілограмів, а коли висихає, то стає дуже легкою і міцною водночас, прекрасно колорується».
Пані Олеся виготовляє з вати не тільки картини, яких має вже понад шість десятків, а й декорує пляшки, короби, шкатулки, інтер’єрні писанки. Одну картину може створювати від двох тижнів до місяця — залежно від розміру й об’єму. Спершу вигадує сюжет, ліпить його елементи і дає їм добре висохнути природним шляхом. Потім фарбує, тонує, добирає «співзвучну» рамку, розфарбовує тло і покриває роботу лаком… Щоразу експериментує, удосконалюється, шліфує майстерність, але вже має свій пізнаваний стиль.
Люди, котрі не знають, із чого виготовлені картини Олесі Шаргут, спершу думають, що це — гіпс. Підійшовши ближче, вагаються. Здогадки розриваються між глиною і папером, адже квіти надто легкі. Що справляє таке враження? Матеріал, техніка чи кольорова гама? Напевне, все купно. Зокрема й енергетика майстрині, її світобачення.
Унікальними роботами талановитої буковинки захоплюються всі, хто їх бачить. Пані Олеся часто бере участь і перемагає у різноманітних мистецьких конкурсах та фестивалях усіх рівнів. А поміж тим викладає декоративно-ужиткове мистецтво у Кіцманському будинку дитячої творчості, щедро ділиться премудростями майстерності з дітьми: навчає їх створювати красу із вовни, глини, паперу, текстилю, різних природних матеріалів. Адже творчість розвиває уяву, креативність, уміння мислити нестандартно.
Та найголовніше, що вона рятує у складних ситуаціях, спонукає людину кардинально змінити своє життя, а медичну вату — зацвісти і заплодоносити персиками й гарбузами. Чи обернутися на рожевого фламінго — символа надії та здійснення мрій.
Фото з архіву Олесі ШАРГУТ.