Тернопільський обласний краєзнавчий музей отримав рукописні матеріали «До історії Тернополя 1685-1939 років». Автор яких – одна з найпомітніших постатей у краєзнавстві й музейництві Тернопілля Стефанія Садовська. Про це повідомляє УКРІНФОРМ.
Передала музею рукописи Ярослава Гайдукевич. Жінка довгий час зберігала історико-краєзнавчі матеріали Садовської у своїх домашніх архівах.
Перегляньте також:
- Тернопільський музей отримав експонати що нагадують про боротьбу кримськотатарського народу
- В’ячеслав Негода став на бік Тернопільського мистецького коледжу ім. Соломії Крушельницької
«Рукописи зшиті у дві великі саморобні книги. Одна з них охоплює період з 1685 по 1914 роки. Інша, у вигляді щоденника, увібрала в собі історичний відтинок з 1914 по 1939 роки. Тут не тільки хроніка найважливіших подій, це, найперше, роздуми й опис міста на тлі європейських подій і в контексті цих подій», – каже головний зберігач музейних фондів Ірина Ленчук.
Автор переданого у музей рукопису, за першими оцінками, опиралася на писемні джерела, древні латинські хроніки, польські, австрійські, німецькі матеріали, документи тернопільського магістрату.
На основі цих документів й було укладено хроніку Тернополя з часів його заснування і продовжено щоденником музейниці власними спостереженнями за подіями до 1939 року. Свою «Історію Тернополя» Стефанія Садовська також ілюструвала графічними рисунками. Зокрема, у рукописах зображено типи тернопільських міщан, краєвиди околиць міста.
Відтак, працівники музею розпочинають оцифрування кожної сторінки рукописів і невдовзі виставлять їх у відритому доступі.
Додамо, що Стефанія Садовську – краєзнавець, педагог, літератор. Під час Другої світової війни вона врятувала музейні колекції від розграбування, за що у 1948 році була нагороджена орденом «Знак Пошани».