Вважається, що багаторічний щасливий шлюб робить людей схожими один на одного. Ця схожість помічається у характері й зовнішньому вигляді.
Причому така думка народилася не сьогодні. Ще наші пращури вважали, що чоловік і дружина — одне ціле. Психологи Мічиганського університету вирішили з’ясувати справжні причини виникнення таких тлумачень.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Причини зовнішньої схожості
Вчені проаналізували фотографії декількох десятків пар. Усі знімки були зроблені у різний час протягом подружнього життя. Дійсно, вдалося знайти зовнішні ознаки схожості, які з’являлися з часом. Вчені пояснюють це тим, що люди спочатку обирають собі супутників життя, які схожі на них зовні.
Приклади багатьох змішаних за расовою ознакою шлюбів спростовують таке припущення. Якби воно було вірним, не з’являлися б діти-метиси, не було б мулатів. Зовнішні відмінності не заважають щасливо жити парам, у яких живуть люди з різним кольором шкіри і розрізом очей. Навіть якби вони дуже захотіли стати схожими одне на одного до літнього віку, їм це не вдасться.
Поведінкова схожість
Аналізуючи поведінку щасливого подружжя, професор психології Мічиганського університету Джозеф Генріх виявив закономірні ознаки, які назвав “законом дзеркальності”. Він стверджує, що усі індивідууми, потрапляючи у новий соціум, починають копіювати поведінку, яка є там прийнятною. У такий спосіб новачок демонструє свою ідентичність особам, які складають соціум. Він подає сигнал: “Я свій, я такий же, як ви”.
Цей закон діяв ще у первісному ладі. І сьогодні він допомагає влитися у новий трудовий колектив або якусь спільноту. Так легше знайти однодумців і бути прийнятим. Це стосується не тільки вербального спілкування. Мимоволі копіюються міміка, жести і пози співрозмовників. І чим вищим є рівень приязні людей один до одного, тим яскравіше проявляється “закон дзеркальності”. Вчений навіть довів, що уміння підсвідомо копіювати закладене у мозку людини. Він вважав його однією з найважливіших навичок, що дозволяють розвиватися людському суспільству. Створюючи пару, люди серед іншого прагнуть копіювати поведінку одне одного, щоб справити краще враження на партнера. У результаті така звичка призводить до тривалих і комфортних стосунків.
Зворотний бік дзеркала
Копіювання надає плідний вплив на шлюбні стосунки у початковій стадії. Переймаючи захоплення та інтереси одне одного, чоловік та дружина стають схожими. Їм цікаво проводити час разом. Є про що поговорити. Зникають розбіжності. Люди вчаться згладжувати гострі кути. Якщо з якоїсь причини цього не відбувається, шлюб розпадається.
Підлаштовуючись одне під одного, чоловік і дружина хочуть відповідати уявленням партнера про ідеальну половинку у моральному, духовному і побутовому аспектах. Ступінь дзеркальності у різних парах різний. Не завжди жінка підлаштовується під чоловіка, як зазвичай вважається. Але у будь-якому випадку — спорідненість інтересів і схожість думок грають на користь тривалості стосунків.
Однак існує межа, коли абсолютна схожість призводить до втрати цікавості. Підлаштовуючись одне під одного, подружжя може втратити власну індивідуальність. Серед представників пар, які прожили разом 10-15 років, багато тих, хто сприймає партнера вже як брата або сестру.
Це значно зменшує сексуальний потяг. Щоб не відбулося повного зникнення пристрасті, важливо підтримувати у парі сексуальні стосунки. Для цього слід не тільки вміти “віддзеркалювати” партнера, але й показувати свою індивідуальність.
Гармонійність у стосунках
Люди, які прожили разом 15-20 років, дуже добре знають одне одного. З плином часу такі пари проходять через багато життєвих ситуацій. Партнери впізнають одне одного з різних сторін. Передбачаючи думки одне одного, люди інтуїтивно обирають лінію поведінки, відштовхуючись від передбачуваної реакції партнера. І тут усе залежить від бажання бути разом. Чим воно більше, тим правильніше обираються методи і варіанти спілкування. Усі проведені досліди показали схожість мислення партнерів, які прожили багато років разом. З цього можна зробити висновок, що у щасливому шлюбі психологічна і поведінкова схожість подружжя з часом є неминучою.