Через коронавірус майже всі європейські держави закрили кордони. На колишніх пунктах пропуску відновили патрулювання. У країни пускають лише власних громадян та людей із дозволом на тимчасове проживання, працю.
У зв’язку із кардинальними заходами українцям, зокрема тернополянам, майже нереально потрапити додому. Найважче тим, хто хотів перетнути кордон пішки.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
– Ось що робилося на Шегині (українсько-польський пункт пропуску, – прим. ред.) за кілька годин до закриття пішого перетину, – розповідає Олександр. – Через перевірку дистанційним термометром, загальний огляд на людину в середньому витрачалося до 15-20 хвилин. Як результат – черги кілометрові.
Деякі тернополяни застрягли між Латвією та Литвою.
– Після рейсу повертаюся додому, однак на поновленому між державами кордоні завернули. Хоча не перевіряли температуру, не робили поверхневого огляду, – ділиться перевізник-міжнародник Ярослав.
– Просто посеред дороги зупиняють автомобілі та просять їхати назад. А куди – не кажуть. Ти мусиш сам взнавати, де відкрита дорога… Вертаються не лише машинами, а й пішки, з сумками. Просять підібрати, відвезти до кордону.
– Аби потрапити з Литви до Латвії довелося об’їжджати майже 150 кілометрів. Патрулювання на цьому участку є, однак автомобілі ніхто не зупиняє. Однак це ще не найгірша ситуація. На кордонах з Білорусією (та Україною, – прим. ред.) черги по 18-20 кілометрів, а це як мінімум на два дні очікування. Кажуть, на польсько-українських ще гірше.
Наразі повернутися в Україну можна лише власним транспортом. Пішохідні переходи закриті. Тому, аби перетнути кордон, тернополяни ладні платити по 300-500 злотих за перевезення.
– Не думала, що буде аж така паніка, – розповідає Мар’яна з Бережанщини. – Домовилася з водієм на 22-е березня, бо раніше всі приватні перевізники зайняті. І то наживаються, як можуть. Якщо раніше я платила з Любліна до Бережан 250 злотих, то зараз з Холма до Ковеля – 500 злотих. Далі не везуть. Кажуть, вертаються за новою «партією».
І якщо перетнути власним автотранспортом прямий кордон з Україною ще можна, то з іншими державами – зась.
– Я поїхала машиною до бабусі в Німеччину, – розповідає тернополянка Катерина. – Пробувала вернутися додому, бо вже закінчуються дні по біометрії, та між Німеччиною і Польщею мене завернули. Скористатися сервісом «Дія», аби стати на чергу для очікування чартерного рейсу, теж не можу, бо треба робити нову страхівку. Як залишу автомобіль – з часом заплачу кілька тисяч євро штрафу. Автівка нова, недавній подарунок батьків.