Тисячі глядачів зібрались навколо арени майбутньої битви. Люди стояли на сходах, що ведуть на мури замку, на мості, що веде до замку, на парковій алеї, що проходить біля замкового рову. Розпочалось дійство козацьким маршем, а на мури вийшов сам Богдан Хмельницький з гетьманською булавою: “На Збараж, товариство, гей, на Збараж!” закликав гетьман.
Перегляньте також:
- Підприємці з Тернопільщини підозрюються у переправі чоловіків закордон
- Друге місце в Україні: ТНПУ лідирує за працевлаштуванням
Першими вправність справжніх козаків показали учасники Старокостянтинівського кінно-
“І закипіла, Гнізна, закипіла. Змішались коні, люди і дими….” – на зелену галявину замкового рову вийшли реконструктори зі Збаражу (Клуб історичної реконструкції), Тернополя, з Кам’янець-Подільського військово-історичного товариства, будинку культури Розношинці (Збаразького району) і саме тоді залунали вибухи і постріли. Штурм вдався не відразу. Козацьке військо декілька разів відступало, забираючи з собою “вбитих” та “поранених” товаришів. “Бій” тривав під стінами замку, а потім за допомогою драбин “козаки” такі взяли штурмом мур і вже бились на шаблях з “поляками”, що нещодавно стріляли з гармат. Наприкінці штурму усіх “козаків” та “союзників-татар” гетьман відправив на Зборів, де згодом і відбулась вирішальна битва. Замикали колону українського війська поважні козаки зі Зборова – народного самодіяльного аматорського хору ім. Івана Богуна. Саме їх пісні надихали українське козацтво перед штурмом Збаразької твердині. До речі, обладунки реконструкторів лицарів важать до тридцяти і більше кілограмів.
Усього у театралізованому дійстві прийняли участь біля двухсот людей. Автор віршів член національної спілки письменників України Володимир Кравчук (м. Збараж), режисер-постановник театралізованого дійства заслужений працівник культури України Олег Гафткович.
У замковому парку на гостей свята чекала польова кухня – пригощали гречаною кашею з “тушонкою”. У 17 годині розпочався виступ Національного академічного народного хору ім. Г. Верьовки.
Олена Мудра
Фото: Олег Кіналь, Михайло Урбанський, Олена Мудра