Лікар-невролог Уляна Костянець: «Інсульт – не вирок!»

Опубліковано:
26 Серпня, 2019 о 09:19

Епідемія кору вбиває. Кліщ може вкусити і заразити хворобою Лайма. СНІД косить людей мільйонами. У вакцини додають ртуть, щоб вбивати українців. Неймовірна захворюваність онкологією. Всі чули такі страшилки? Серед цього всього реальною небезпекою є лише онкологічні хвороби, і це дуже печально. Але в загальній структурі причин смерті вони займають лише 13%.

Справжньою же проблемою сучасності є захворювання системи кровообігу; саме від серцево-судинних патологій вмирає дві третини (67%) українців. І найстрашнішими вбивцями серед них є ішемічна хвороба серця та інсульти.Саме про останні я й розмовлятиму із завідувачкою неврологічного відділення Бучацької ЦКРЛ Костянець Уляною Олегівною.

– Уляно, привіт! Одразу прохання: якщо ти скажеш щось наподобі «кардіоемболічний інсульт виникає при закупорці емболом артерії» чи «найчастіша локалізація аневризм — супраклиноїдний відділ внутрішньої сонної артерії», то ці фрази зрозуміють лише твої колеги. Наше ж завдання написати текст, який дівчинка 12-ти років прочитає своїй бабусі, і зрозуміють його при цьому обидві. Тому давай максимально простими словами, нехай навіть не зовсім термінологічно точно, але щоб зрозуміло для всіх.

– Привіт. Добре, домовились.

– Отже, що таке «інсульт»?

– Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого пошкоджується частина мозку і виникають розлади його функції.

– Тобто повністю припиняється поступлення крові?

– Не обов’язково повністю. Кров може і поступати, але в недостатній кількості для нормального постачання кисню та інших корисних речовин.

– І що може спричинити таке порушення кровообігу?

– Причини є різні. Це може бути часткова чи повна закупорка магістральних судин шиї або судин головного мозку тромбом, атеросклеротичною бляшкою, шматочком пухлини, що розпадається, жировим (при переломі кісток), водяним чи повітряним емболом. Іншою причиною гострого порушення кровопостачання може стати гострий спазм судин. Такі інсульти ми називаємо ішемічними, вони складають близько 80% всіх інсультів.

В інших випадках мозкова судина може розірватися, і тоді відбувається крововилив у мозок. Це геморагічні інсульти, їх близько 15% від загальної кількості. Окремим видом є так звані субарахноїдальні крововиливи, тобто це крововиливи під мозкову оболонку. Причинами розриву судин можуть бути їх аномалії, зокрема мішковидні аневризми, різкий підйом артеріального тиску та черепно-мозкові травми.

Дуже рідко, але бувають венозні інсульти.

– Може пошкодитись будь-яка частина мозку?

– Так. Можуть бути пошкоджені крупні артерії, можуть дрібні. Відповідно вражається більша чи менша ділянка мозку. При пошкоджені крупної артерії будемо мати обширний інсульт зі всіма випливаючими наслідками.

– І які вони бувають, оці наслідки інсульту?

– Найбільша небезпека – це, звичайно, смерть. Також інсульти характерні високою інвалідністю, що спричиняє тривалу чи навіть і пожиттєву втрату працездатності та значно погіршує якість життя хворого. Після пережитого інсульту в людини залишається неврологічний дефіцит в різних його проявах: повний чи частковий параліч кінцівок, порушення чутливості, мовлення, ковтання, координації рухів, органів чуттів (зору, слуху, нюху та смаку), функції органів малого тазу, тобто неконтрольоване сечовипускання та випорожнення.

– Чи буває таке, що от пролікував інсульт – і все, без будь-яких наслідків?

– Буває. Якщо вчасно розпізнати початок розвитку хвороби і терміново госпіталізувати хворого до спеціалізованого відділення в межах так званого «терапевтичного вікна», яке триває до 6 годин від початку симптомів. Якщо підтвердити тип інсульту методом нейровізуалізації (КТ, МРТ головного мозку). Якщо розпочати необхідне лікування, у тому числі, за відсутності протипоказів, тромболізис, тобто введення препаратів для розчинення тромбу – то практично повністю вдається відновити кровопостачання і функції ураженої ділянки. Запобігши цим самим незворотнім наслідкам хвороби.

На сьогодні, в нашій області тромболізис проводиться лише в Тернопільській психоневрологічній та Чортківській районній лікарнях, які мають все необхідне для проведення такої процедура. Ще раз зверну увагу – необхідно врахувати затрати часу на транспортування хворого та діагностику, а це близько двох годин, щоб розпочати лікування вчасно, аби воно було ефективним.

Геморагічні інсульти, на жаль, доволі часто закінчуються летально, хоча при незначних крововиливах результати лікування бувають досить успішними. Інколи виникає потреба отперативного втручання нейрохірургів.

– Чи є якісь «інсультні» групи чи фактори ризику?

– Так. Це похилий вік, гіпертонічна хвороба (високий тиск), захворювання серця, зокрема фібриляція передсердь або миготлива артимія, атеросклероз судин, цукровий діабет, вроджені аномалії та патології судинної стінки, порушення згортання крові, тютюнопаління, зловживання алкоголем, малорухливий спосіб життя.

– Ну от якщо людина в групі ризику, скажімо, чоловік 65 років, гіпертонік – як йому мінімізувати ризик інсульту?

– Вся профілактика інсультів зводиться до лікування вищеперерахованих патологій та правильної організації режиму праці та відпочинку, харчування, відмовою від шкідливих звичок, запобігання нервово-психічним перенапруженням. Треба відвідувати свого сімейного лікаря. Не просто знати, що він є, а відвідувати його. Вимірювати артеріальний тиск, періодично контролювати рівень глюкози та холестерину в крові.

При потребі – постійно приймати гіпотензивні засоби, цукрознижуючі препарати чи антикоагулянти – суворо дотримуючись при цьому вказівок лікаря щодо дозування та тривалості лікування. Це також хворим потрібно доносити, бо вони часто думають, що сьогодні випив одну таблетку – і вона допомогла. Ні! Якщо є хронічна хвороба, то ліки потрібно приймати постійно!

– Як можна розпізнати інсульт? От людині стало погано чи вона втратила свідомість – як знати чи це інсульт? Як поводить себе людина при інсульті?

– Так, часто розпізнати інсульт можна на місці. Для цього потрібно попросити постраждалого усміхнутися, заговорити і підняти обидві руки. При інсульті посмішка може бути кривою, мовлення або розуміння мови порушені, а руки піднімаються не однаково. Так само з ногами. При інсульті зазвичай вражається якась одна половина тіла. В хворого також може бути сильний головний біль, порушення зору, запаморочення, втрата координації рухів, іноді втрата свідомості.

– Якими мають бути перші дії при таких симптомах? Чим домашні можуть допомогти?

– Допомогти постраждалому прийняти горизонтальне положення і викликати бригаду швидкої допомоги. Можна дати засоби для зниження тиску, якщо він високий, заспокійливе.

– Мабуть, поки що все тоді. Твої побажання пацієнтам?

– Турбуйтесь про своє здоров’я. Попрощайтесь зі шкідливими звичками. Гуляйте на свіжому повітрі. Звикніть до здорового харчування. Дружіть зі своїм сімейним лікарем.

І бажаю вам не хворіти!

Для довідки: щороку в Бучацькому районі реєструється 110-120 випадків інсультів, близько 20% з них закінчуються летально.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #бучач, #інсульт, #лікар, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
“Іскра проскакує значно швидше”: помічник капелана з Тернопільщини Степан Хміль про службу
20:15, 18 Липня, 2024

“Іскра проскакує значно швидше”: помічник капелана з Тернопільщини Степан Хміль про службу

Блоги

ТОП новини тернопільщини: