Перші речення передвиборчої програми новообраного президента звучать так: “Я розповім Вам про Україну своєї мрії. Україну, де стріляють лише салюти на весіллях та днях народження. Україну, де відкрити бізнес можна за годину, отримати закордонний паспорт — за 15 хвилин, а проголосувати на виборах – за одну секунду, в Інтернеті. Де немає оголошень «Робота в Польщі». А в Польщі є оголошення “Робота в Україні”. Кінець цитати.
Складається ця передвиборча програма з 15-ти сторінок. Серед основних тез, які описав Зеленський, – треба міняти країну і змінюватися самим. Проте експерти кажуть – спочатку потрібно розібратись у тому, які повноваження має президент і чи може він дійсно змінити політичну систему в країні.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
“Перш за все треба зрозуміти повноваження президента. Він є головним військовокомандувачем України. Він відповідає за безпеку, оборону і територіальну цілісність. Наступне – він є головним дипломатом. Відповідає за зовнішні зв’язки. В сфері міжнародних відносин він декларує євроінтеграційний напрямок, також він виступає за вступ НАТО, але за результатами референдуму. Тут варто зазначити, що цей шлях вже закріплений в Конституції, тому тут про зміст референдуму сумнівно можна говорити”, – каже Юлія Ковальчук, представниця ГО “Центр UA” в Тернопільській області.
Будучи на посаді Президента, Зеленський планує припинити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки.
“Щодо забезпечення миру він пропонує завершити війну та забезпечити переговори за будапештським меморандумом. Це підключення США та Англії. Також він зазначає, що Крим – це Україна і він планує провести повну реінтеграцію після перемоги у війні”, – додає Юлія Ковальчук.
Також Зеленський пропонує впроваджувати рівність та справедливість, а почне – з себе. У майбутніх законопроектах він заявляє про зняття недоторканності з Президента України, народних депутатів і суддів, про імпічмент Президента України та відкликання народних депутатів України. Проте тут його має підтримати Парламент.
“Всі закони, які він пропонує, йому потрібно буде працювати з Верховною Радою. Це йому буде достатньо складно, тому що рада зараз входить у виборчий сезон і відповідно, з цієї ради, що є, йому треба знайти спільну мову на предмет розвитку тих реформ, які зараз є. Але не факт, що знімати з себе недоторканість більшість депутатів забажають”, – каже Ігор Ковалик, експерт Комітету виборців України.
Також Зеленський обіцяє підняти зарплату військовим і медикам, підняти пенсії пенсіонерам, але звідки він візьме додаткові кошти в бюджеті – невідомо, кажуть фахівці. Також фахівці говорять, Зеленський новий гравець на політичній карті країни і чого від нього можна очікувати не може спрогнозувати ніхто. Тим більше, що і досі новий президент не представив свою команду.
“Переважно програма складається на команді, з якою кандидат у Президенти йде на вибори. Стосовно нового президента ми не можемо сказати, яка у нього є команда і бачення окремих напрямків життя країни. Ми поки що бачили лише окремих людей, які проводили певну частину реформ”, – каже Ігор Ковалик.
Шоумен Володимир Зеленський виграв президентські вибори. За даними ЦВК його підтримало 73,22% виборців. Тож відповідальність на новообраному главі держави чимала – найперше виконати обіцяне і таки змінити Україну. Зробити її такою, про яку мріє народ.