Тернополяни стали свідками подій, які розгортались просто на очах учасників і перехожих – крали гроші, точились війни, містом прогулювались повії, хлопчиська продавали газети та чистили мешти, екскурсовод був у небезпеці, коли на Тернопіль знову напали татарські воїни – такою побачили історію міста усі, хто завітав на 15 квітня на першу театралізовано – інтерактивну екскурсію «1540».
Біля двухсот людей зібрались на вулиці Грушевського поряд із Тернопільськім інформаційним центром (ТІЦ), відгукнувшись на запрошення прийти на незвичне дійство, присвячене першій письмовій згадці про Тернопіль – саме 15 квітня 1540 року польський король Сигізмунд I видав коронному гетьману Янові Тарновському грамоту на заснування міста та володіння землею навколо нього. Про що і нагадав сам гетьман, виїхавши верхи до тернополян 21 століття.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Екскурсовод Оксана Ленчук мала помічника жида Мошку, хлопець спритний і не забував збирати благодійні внески, які щедро додавали учасники екскурсії, адже чим далі тривала екскурсія містом, тим захоплюче ставало дійство. Від вулиці Грушевського до Театрального майдану – не кожен знає, де стояла станція діліжансів, чому брали копитне мито, хто такі сидухи і хто розплітає вночі Тернополем золоту нитку! Навіть пам’ятник Пушкіну поділився своєю таємницею. Раптово група екскурсантів здригнулась від пострілів – у місто прийшла Перша світова війна. На площі зазвучала російська мова.
Від майдану – до вулиці Сагайдачного – тут тернополяни почули живу музику та побачили “дівчат легкої поведінки”, що вийшли прогулятись містом, у натовпі сталась нова колізія у панянки в капелюшку вкрали гаманець, але “злодія” швидко зупинили.
Далі зустріч з “контрабандистом”, який зваблював алкоголем та можливість почистити мешти у малого чистільщика взуття і знову море цікавої інформації про місто. На жаль, від старого міста не так багато лишилось, тому екскурсію разом з героями слухати було неймовірно цікаво. Біля Катедри тернополяни побачили святу Теклю, захісницю міста та звернули увагу на східні мотиви сакральної будівлі. Тут їх увагу привернула група людей в чорному вбранні, яка мовчки обходила Катедру.
Апогей дійства – Тернопільський замок, адже на молоде місто напали татари. На площі поряд зі сходами розгорнулась битва козаків-захисників та татарських нападників. Гриміли постріли гармат і рушниць і…. неочікуємий фінал – куля влучила у екскурсовода. Жінку на ношах спустили на площу вже всіяну тілами. Фінал і заключне слово Яна Амора Тарнавського, якого талановито втілив очільник ТІЦ Тарас Ковальчук.
На щастя, усі герої екскурсії залишились живі-здорові. Організатор дійства Тарас Ковальчук створив справжнє туристичне шоу – від ідеї до самої екскурсії пройшло усього місяць. Разом з групою ініціативних тернополян, військово-історичними реконстр
Екскурсію “1540” можна замовити, звернувшись у Тернопільський інформаційний центр.
Олена Мудра, фото автора