Тернопільські вишивки 18 сторіччя та фотографії робіт галицького скульптора Йогана Пінзеля представили сумчанам у конгрес-центрі Сумського держаного університету у рамках проекту «Під зорею Пінзеля. Барокове мистецтво і строї епохи». Цей захід організував тернопільській «Благодійний фонд родини Демкур» за сприяння Українського культурного фонду.
Перегляньте також:
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
- YAKTAK виступить у Тернополі з додатковим концертом
В експозиції було представлено 12 автентичних старовинних борщівських вишиванок, які сьогодні є популярними в усьому світі. Цю колекцію родина Демкур збирала понад 20 років.
Під час презентації проекту одна з його співавторок Ірина Демкура зазначила, що «коли разом з чоловіком почали вивчати борщівську, покутську , чернівецьку, чернівецьку вишиванки, то зрозуміли, що вдома у нас почала збиратися колекція. Хто до нас приходив – ми відкривали двері і починали показувати цю колекцію. Років 4-5 назад до нас прийшла думка, що ми повинні створити власну галерею, щоб ці народні шедеври могла бачити якомога більша кількість людей. Одна з легенд гласить, що під час війни з турками всі чоловіки були вбиті і жінки поклялись сім поколінь підряд носити траур, тому більшість з них вишита чорною ниткою».
Усі присутні мали можливість детально ознайомитися з творчістю українського Мікеланджело – Іоанном Георгом Пінзелем.
«Чудово поєднуються борщівські вишиванки, культурна спадщина Пінзеля. Коли ми були в Португалії, представники бізнесу, влади, український посол в Португалії, були в захопленні від цього. Вони підходили до наших вишиванок і розуміли, що ця країна іде до європейської спільноти зі своїм багатим спадком, є самодостатньою», – наголосив Тарас Демкура.
Однією з умов грантової подорожі проекту є представлення виставкової експозиції місцевого краєзнавчого матеріалу. У рамках етноуніверситету, який відбувся під час наступної презентації виступила Дизайн студія «ART’elь moda», керівником якої є чудова людина , фахівець своєї справи, популяризатор культурної спадщини Лариса Ванєєва. Окрасою перлини Слобожанщини є кроловецькі рушники, які гармонійно поєдналися у творчому доробку студії. Щиро вдячні Олені Обод за сприяння і допомогу у реалізації показу!
Презентаційна програма складалася з інформаційних виступів-презентацій, демонстрування документальних фільмів і відеосюжетів, виставки-експозиції робіт сучасних митців Тернопільської області на пінзелезнавчу тематику, виставки місцевих краєзнавчих матеріалів, яка підготовлена партнерами проекту на місцях, етновиставки зі взірців повнокомплектних автентичних строїв, проведення майстер-класу з демонстрування прийомів одягання строїв, проведення відкритого етноуніверситету, роботи на стендах виставки, екскурсії.
Організатори проекту висловлюють подяку сумчанам, а особливо директорці Сумського коледжу Тетяні Гончаровій, команді ГО ІРІС в особі голови Наталії Сидоренко, а також голові правління Іванові Шкурату за сприяння та організацію, за професійний підхід проведення заходу у Сумах.