Майже на десятиденку раніше звичайного розпочалися жнива у сільгосппідприємствах і фермерських господарствах області, Тернопільського району. На час хлібозбирання року на лани вийдуть у загінки 62 в основному імпортного виробництва зернозбиральні комбайни, додатково буде залучено ще 14 збиральних агрегатів й чимало транспортних одиниць різних модифікацій від сучасних багатотоннажних зерновозів до менших габаритної техніки. Майже у кожному сільгосптоваристві сформовано досвідчені екіпажі комбайнерів, водіїв для двозмінної роботи, налагоджено гаряче харчування для усіх учасників жнивного комплексу, Подбали керівники й спеціалісти про медичне забезпечення. протипожежну безпеку, техніку і безпеку праці на роботі із збиральними механізмами й автотранспортними засобами тощо. Майже на стовідсотково готові токові господарства, складські приміщення продезінфіковано, побілено. чистота і лад на територіях, працюють електронні ваги. Особливий контроль за рухом і обліком збіжжя, за маршрутом поле- тік. Автору цих рядків довелося безпосередньо і в телефонному режимів на час підготовки цього матеріалу спілкуватися з керівниками, головними агрономами та інженерами, комбайнерами і водіями. Люди настроєні оптимістично, мовляв. щоб погода сприяла процесу хлібозбирання, який планують закінчити за два календарних тижні. Легких жнив, як хліба не буває. Спекотна весна одразу ж перейшла на літнє рівнодення, втрачені були оптимальні строки посіву ярих культур, а особливо ярої пшениці. Дозрівання хлібних масивів неоднакове, тут вже слід й збиральною технікою маневрувати, й виконувати ряд інших організаційних заходів, щоб мати в коморі повноцінний урожай- 2018 року.
Аграріям і фермери безперечно дадуть лад 16839 гектарам ранніх зернових та зернобобових культуро, з них озимої пшениці-7821 га, яку вже зібрано на три сотні гектарів, урожайність склала 40,7 цнт з га, озимого ріпаку-3713 га. Першу культуру в обмолоті звільнено на третині запланованих площ. середня урожайність сягнула 30 цнт з га. Я завжди був і є прихильник твердої позиції, що нам потрібно не ріпаком «квітчати» рідну землю, родючий чорнозем фруктовими поки- що фермерськими садами, а вирощувати хліб. Раніше зернові висівали, а зараз ця площа утричі менша. Процвітає ріпак. соняшник, соя. При цьому часто- густо грубо порушують сівозміни, обробляють культури хімпрепаратами невідомого виробництва, знищуємо масово бджолу, підриваємо екологічну безпеку, навколишнє середовище.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Все це призводить до корозії та деградації грунту прикро, що сповідуючи принцип вседозволеності ми забуваємо про матінку- землю, де зарита пуповина людського роду.
Активно розпочали жнивний комплекс робіт в ТОВ « Вікторія». ПП «Агрон», ПП «Агропродсервіс», ТОВ «Агрокомплекс». СФГ «Мричко», ФГ « Березовський». ФГ «Бучинський»,ФГ «Олійник», ТОВ «Стегниківське».ПП « Агрофірма «Медобори», де повним ходом триває збирання озимого ячменю, ріпаку та пшениці. Перші намолоти засвідчують, що є урожай у полі, і неодмінно буде в коморі. В сільгосппідприємствах майже 1,5 рази збільшили посіви гороху, відчуваючи постійний його попит на внутрішньому. так й зовнішньому ринку. Горох лиш е цього торгового року вже продано за кордон 8748 тис. тон. що удвічі більше. ніж попереднього сезону. Серед постійних покупців Індія, Туреччина, Пакистан. Серед нішеві культур на ланах району- нут або» баранячий» горох. Ними засіяно понад дві сотні гектарів. Нову або добре стару бобову культуру відновив одвічний новатор рослинництва відомий фермер Іван Мричко з Баворова, який посіяв аж 170 гектарів. Баранячий горох взяли у польовий арсенал його сподвижники фермери Василь Скочеляс, Антон Баворовський. директор ПП Агрофірма «Медобори» Володимир Крупніцький і сільський підприємець із с. Магдаліївки Підволочиського району. Для жита, проса на полях не знайшлося жодної сотки землі, як обмаль посівів багаторічних й однорічних трав.
А тим часом із 1 липня минулого року по 30 червня нинішнього року Україна здійснила поставки на зовнішній ринок 39 375 тис . тон зерна. А також було експортовано 412,6 тис. тонн борошна. У Тернопільській області п’ять соціальних продуктів- житній хліб. макаронні вироби, гречані, ячні крупи. вершкове масло коштують найдешевше в Україні. Стратегічний і національний продукт- сало найдешевше продають на Волині- 43,6 грн за кг при середній ціні в Україні- 68,8 грн за кг .У січні- травні за даними Держстату України порівняно з аналогічним періодом минулого року зросла ціна на 18,9% макаронних виробів. підвищилася ціна на9,8% хліба та хлібобулочних виробів. загалом зростуть й зернові на чверть, а свинина на 10%. Такі реалії, жнивуємо. чекаємо на запашну хлібну паляницю з нового урожаю. який трудівники села плекали цілий рік.
Ярослав Бачинський