В Теребовлі власне саме свято День міста проводиться традиційно 7 липня, на Івана, але цього року напередодні, 6 липня, відбулись дві події, приурочені святкуванню, а саме – в центрі КІД виступив гурт «Теребовлянський формат» та ввечері проводилась екскурсія Теребовлянським замком. 8 липня на міському стадіоні «Колос» виступали гурти «Медовий полин» з Борщева, «Вшистко» зі Львова і «Плач Єремії» з Тарасом Чубаєм.
День – І. 06.07.2018р.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Цього дня на передодні свята теребовлянців порадували жартівливі хлопаки та чарівна краля з гурту “Теребовлянський формат”, де одним із активістів є Назар Турковський. Вони віртуозно, цікаво та захоплююче провели гумористичне шоу “Теребовля – 920+1”, що було їх новою програмою. Назар розповів наступне: «Ми із своїм шоу виступаємо вже третій раз. У новій програмі ми намагалися підібрати теребовлянські різні події, дії та висловлювання деяких наших людей, обробивши їх та представивши в гумірному плані. Це, наприклад, як наша футбульна команда «Нива» буцім то попала в суперлігу і як там все відбувалося. Також відобразили ми українські весільні традиції, сцени на базарі, різні інші події. В нашому гурті виступає 15-річний Ярік(Ярослав) Вархоляк із вулиці Каптури, що в с. Застіноче(як він каже – Застіноче плавно переходить в Каптури, хоч насправді все навпаки), це дуже кмітливий хлопець, душа компанії, нещодавно брав участь на телеканалі СТБ в кулінарному проекті «МастерШеф. Підлітки». Крім того, Ярослав депутат молодіжної міської ради. Ну й іншим нашим хлопцям, як то кажуть, палець в рот не покладеш, бо разом з рукою відкусять. В новій програмі є багато пісень про рідний край, танці та жартівливі сценки-мініатюри. В шоу, як ви бачили, був розіграний один квиток на концерт Тараса Чубая, який відбудеться 8 липня, а також подарунок солодощів від нашого спонсора Олі Гнатьо. Остання також прокоментувала подію та розповіла цікаве про заснування «Теребовлянського формату»: «Ми з Назаром давні знайомі й він декілька років тому звернувся до мене з пропозицією створити гурт із жартівним профілем. Відразу не дуже виходило, але потім ми із своїх знайомих таки створили гарну команду, з того часу я також у ній беру участь, але не на сцені, а поза нею. Я виступаю як спонсор, виставляю свою продукцію, а це різноманітні солодощі, які йдуть, крім того, як подарунки, призи для переможців різних конкурсів у програмі».
А ввечері цього ж дня засновник Теребовлянського туристично-інформаційного центру, який діє ось вже рік, Степан Зелінський в образі князя Василька Теребовлянського вперше за всю історію міста провів надзвичайно цікаву та змістовну екскурсію вечірнім Теребовлянським замком, яка розпочалася о 22.00 і приблизно в такій же порі буде проводитися і надалі. І було цікаво, таємниче йти в темноті доріжками Замкової гори, лісу при освітленні лише факелів. Найбільше захоплення даний захід викликав у діток, вони часто задавали запитання та самі відповідали на запитання екскурсовода, за що й отримували заохочувальні призи.
День – ІІ. 07.07.2018р. Молодіжний парк. Свято Івана-Купала.
З шостої години вечора цього дня в парку розгорнулося ярмаркове містечко «На березі Гнізни», де народні майстри демонстрували продукцію своїх ремесел, проводили майстер-класи. Потім мешканців міста, гостей та учасників свята вітали мер Теребовлі Сергій Поперечний, голова Теребовлянської РДА Юрій Ништа, а біля сцени розгорнулося незвичне і не бачене ніким досі дійство – дівчата та молодиці, вдягнуті в купальські шати, пронесли величаво та граціозно величезний, завдовжки 225м, купальський вінок, трипільський символ, сплетений із купальського зілля. І такий вінок буде рекордом на всю Україну. Ось, що про нього і свято розповіла заступник голови міськради Людмила Колісник: «Цей вінок є вже другим теребовлянським рекордом, бо перший був минулого року, то була величезна вишиванка. Зілля до вінка збирали, привозили, а потім з нього плели самі працівники Теребовлянських Центру КІД, Княжої книгозбірні та інші, плели цілу добу. Цікавим цього року була й вистава-містерія “Чари купальської ночі”, виконана артистами ЦКІД».
І дійсно, вистава вдалася на славу, зачарувала глядачів, а ще вдало та ефектно підібране світло, декорації та костюми артистів. Танок біля ватри також викликав неабиякі емоції у присутніх, до нього подалося пізніше багато охочих.
Але передували виставі конкурси, ігри, забави від Центрів КІД Теребовлянської громади. Особливо у всіх викликав захват виступ артистів із центру КІД с. Ласківці, які виконали жартівливу пісню з танцем та інсценізацією «А ми з тобою ходим в баньку…» Крім того, в парку діяли різноманітні дитячі атракціони, відвідувачі мали можливість поласувати вишуканими смаколиками, гарячими стравами та прохолодними напоями. Завершили свято того дня танці під живі музики гуртів центрів КІД Теребовлянщини.
День – ІІІ. 08.07.2018р. Міський стадіон «Колос». Концерт.
Про гурти, які виступали цього дня, розповів один з ведучих концерту – Володимир Худий: «Перший гурт це «Медовий полин». Його хлопці з Борщова зібрали ще в 2007 році й тепер їх шестеро учасників. Вони творять веселу позитивну музику і втілюють задумане в життя, в закромах мають демо-альбом “йDemo”, виступають по області та по всій Україні. Це прикольні хлопці, особливо Дунець Костянтин, який сам на себе каже, представляючись на концертах так «Я горлаю в мікрофон і при цьому лажаю на гітарі». Характеристика інших учасників гурту зі слів Костика виглядає наступним чином: «Корсун Юрій – певно не лажає на гітарі і вчить всіх, як грати. Рибак Володимир, Риба – грає і вчиться на басу, Долінський Павло – товче з цілої сили по тому, що залишилось від казьонних барабанів, Курик Калян Іванович – лабає на “чіста чьорнам” акардійоні, Славік Чубак – підспівки, піаніно, тарахкотіла».
І дійсно, хлопці показали себе віртуозними музиками та порадували глядачів репертуаром вишуканих жартівливих пісень. Так, що оваціям глядачів не було меж і виконавців викликали не раз на біс. Особливим був і «прикид»(за словами того ж Костика) музикантів – у керівника папаха на голові, а сам він оголений до поясу, решта хто в чому, але всі підперезані чорними плахтами з борщівським вишиваним узором. У перервах між піснями Костянтин постійно сипав жартами, вітав і хвалив теребовлянців, та в той же час привітно кепкував з них. Напевно сенс назви гурту якраз і полягає в тому, що вони з одного боку солодкі, мов мед, а з іншого – гіркі(бо в піснях висміюють факти з життя суспільства, окремих людей тощо), мов полин.
Сьогодні пісні вітчизняного виробництва можна почути частіше, ніж кілька років тому, а конкуренція серед молодих гуртів постійно зростає. Про гурт «Wszystko» зі Львова далі розповідає Володир Худий: «Яскравий і драйвовий гурт Wszystko, чи не єдиний у Львові кавер-бенд, який займається пропагандою саме української музики. Окрім насолоди від голосу і таланту учасників наші глядачі відчули себе ніби на концерті улюбленої зірки, завдяки широкому їхньому репертуару, в якому є пісні від Білоножка, Миколайчука і Зіброва до «Бумбоксу», «Другої ріки» та «Океану Ельзи». Також хлопці є резидентами декількох клубів, і є одним з найбільш виступаючих колективів Львова. Гурт посів 5 місце серед 39 гуртів, що виступали на вуличних сценах Львова у рамках міжнародного джазового фестивалю «Alfa Jazz Street Music», увірвалися в ефіри радіостанцій. Їх можна зустріти на вулицях міста Лева, де вони так драйвово заряджають своїм співом перехожих, на Форумі Видавців, на різноманітних концертах в різних містах України, а нині вони прибуло й до Теребовлі. Цікавим є те, що соліст і керівник гурту Зіновій Карач(вокал, гітара, пшедскадзайкі) колись навчався в нашому Теребовлянському вищому училищі культури.
І Зіновій, як кажуть на нього друзі, Зенек(а друзів у нього море, бо це всі його шанувальники), постійно в перервах між піснями нагадував та підкреслював, що йому Теребовля рідня, а всі мешканці її – друзі. Згадав навіть які думки йому роїлися в голівоньці та які слова до пісень приходили по ночах в студентському гуртожитку, який, він показав рукою, он там, за парканом стадіону. WSZYSTKO цього літнього вечора створили унікальне музичне свято, здивували глядачів авторським аранжуванням улюблених пісень, подарували незабутні враження. І глядачі не втрималися від шалених танців під мелодії віртуозів з нестандартним підходом до найнесподіваніших хітів.
У Зенека вдалося взяти нестандартне коротке інтерв’ю після виступу з трьох запитань, на які він із задоволенням відповів: – 1.Ким ви вважаєте себе по життю? – Борцем. Бо так чомусь завжди складається, що на шляху постійно трапляються різні випробовування, які необхідно долати. – 2. Яке ваше життєве кредо? – Бути чесним, щирим, залишаться людиною за любих обставин. – 3. Які ваші найулюбленіші вподобання? – Я люблю секс, музику та кіно.
Завершував свято гурт «Плач Єремії» — український концептуальний рок-гурт який є одним з найвизначніших українських рок-гуртів і він вважається в Україні культовим. Гурт здобув чимало вітчизняних нагород у номінації рок-музики. Його керівник Тарас Чубай привітав теребовлянців зі святом, а також привітав попередні гурти та закликав глядачів до співпраці в співанні. В репертуарі гурту було багато патріотичних, повстанських, лемківських пісень, чи пов’язаних з ними, в їх честь, пісень із швидкою музикою, а також пісні на слова батька Тараса – Григорія Чубая. Глядачі так захопилися співом, що й не помітили як час перетнув опівніч, вони танцювали та співали з Тарасом до самого завершення, можна мовити, до упаду. Одного разу Тарас було запитав глядачів, чи давно вони були на концерті, а ті в один голос прогорлали – «Та лишень ось вчора!» На що Тарас засміявся і поплескав у долоні.
На радість всім присутнім, в тому числі й співакам, та на честь закінчення святкування Дня міста в нічному небі над стадіоном роздався ефектний, яскравий салют.
Віктор Аверкієв
Фото: Олег Капуста