Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у разі створення об’єднаної територіальної громади

Опубліковано:
20 Квітня, 2018

Об’єднання територіальних громад є складовою процесу реформування системи місцевого самоврядування в Україні. Головним завданням цієї реформи є забезпечення органів місцевого самоврядування відповідними повноваженнями і ресурсами для самостійного вирішення питань місцевого значення.

На початок 2018 року в Україні було сформовано 698 об’єднаних територіальних громад. Рано чи пізно вся територія України буде складатися з об’єднаних територіальних громад. Якими вони будуть залежить від людей, адже законодавством дозволено добровільно формувати склад майбутніх об’єднань. 5 лютого 2015 року ухвалено Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» № 157-VIII. В добровільні об’єднані територіальні громади можуть об’єднуватися громади сіл, селищ і міст, що мають спільні межі. 

Абзацом п’ятнадцятим статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що право комунальної власності – право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Законодавством у сфері державної реєстрації не визначено особливостей державної реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна за територіальною громадою, що утворилася в результаті об’єднання, якщо у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно міститься запис про право власності за територіальною громадою, що увійшла до складу об’єднаної територіальної громади.

Статтею 327 Цивільного кодексу України встановлено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до частини третьої статті 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» об’єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою.

У разі об’єднання всіх територіальних громад одного району в одну об’єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об’єднаної територіальної громади, а пов’язані з таким майном права та обов’язки належать об’єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою.

У такому випадку право комунальної власності за об’єднаною територіальною громадою виникає на підставі рішення всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об’єднання територіальних громад.

Таким чином, за умови наявності записів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо власності територіальних громад, що були об’єднані відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», перехід права власності до об’єднаної територіальної громади буде відбуватися шляхом проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно за зверненням представника сільської, селищної, міської ради, обраної такою об’єднаною територіальною громадою, на підставі статті 8 Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Враховуючи той факт, що перехід речових прав до об’єднаної територіальної громади здійснюється відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» і в силу цього є безумовним, для проведення державної реєстрації прав до державного реєстратора необхідно подати рішення відповідних рад про добровільне об’єднання територіальних громад.

Натомість у випадку відсутності інформації про право власності у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та інформаційних системах, що діяли до 2013 року, державна реєстрація за об’єднаною територіальною громадою буде проводитися на підставі документів, визначених статтею 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №1127, в залежності від способу набуття права власності.

Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #громад, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #ОТГ, #права, #реєстрація, #речові, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
У Тернополі в лікарні для воїнів виступив гурт “Kozak System”
09:15, 22 Травня, 2024

У Тернополі в лікарні для воїнів виступив гурт “Kozak System”

Блоги

ТОП новини тернопільщини: