Цілодобова гаряча вода вже з`являється у квартирах тернополян

Опубліковано:
16 Січня, 2018 о 23:13

У міській раді Тернополя переконані – місто повинно стати вільним від постійного тарифного тиску. Тому комплексна термомодернізація – один із ключових напрямів. Протягом кількох років, завдяки співпраці із міжнародними фінансовими інституціями, керівництво міста планує забезпечити 24-годинне постачання гарячої води у квартири та надати можливість тернополянам заощаджувати на споживанні тепла. Наразі, у 13 багатоповерхівках Тернополя вже подається гаряча вода цілодобово, завдяки встановленню індивідуальних теплових пунктів. Чому ж виникла проблема з гарячою водою, і як її вирішують – читаємо далі.

Чому пів України сидить без гарячої водиЗа радянських часів вартість комунальних послуг була копійчаною. А про бодай якусь економію природних ресурсів, ніхто й не замислювався. З кінця 60-х до середини 80-х Тернопіль активно забудовувався – усі системи та будинкові комунікації були нові, газ та енергія були дешевими – тож мешканці багатоповерхівок були цілком задоволені – в оселях було і тепло, і гаряча вода цілодобово. 

З настанням незалежності змінилася загальна система управління державою. Разом із тим, за 26 останніх років вже нова країна пережила кілька суттєвих фінансових криз – вони позначилися як на платоспроможності самого населення, так і на фінансовому стані багатьох підприємств, зокрема комунальних. І це стало великою проблемою, бо гроші в комунальне підприємство заходять з двох джерел: від місцевого населення і від держави. А якщо обидвоє в кризі й неплатоспроможні – то КП стає збитковим, а відтак не може забезпечувати якісне надання послуги. В нашому випадку саме це і стало причиною того, що пів України отримує гарячу воду лише «на свята», а з теплом в оселях постійні проблеми. 

Сьогодні більшості багатоквартирних будинків Тернополя уже по кілька десятків років. За цей час житловий фонд разом з усіма комунікаціями, в тому числі й тими, що забезпечують тепло- і водопостачання – суттєво зносилися. Відтак йдуть шалені втрати «по дорозі» поки тепло від центрального теплового пункту добереться до оселі. Хоча, у тих будинках, що розташовані ближче до ЦТП – навпаки, навіть у зимку може бути надто гаряче, і тоді від самих мешканців надходять скарги про неефективне використання енергії. Тому доводиться шукати «золоту середину», яка влаштовує далеко не всіх.

Багато десятиліть усі проблеми в Україні, в тому числі й у сфері ЖКГ вирішувалися «з центру», тому на місцях навіть не намагалися втрутитися в цю галузь. Максимум – це поточні ремонти мереж, які фактично зводилися до «латання дірок». Тільки зараз місцевому самоврядуванню розв`язали руки щодо господарювання на своїх територіях, але разом із тим у спадок залишили купу не вирішених проблем: зношений житловий фонд, застарілі комунікації, та ще й не до кінця покриті фінансові зобов’язання на додачу. Відтак перед Тернополем, як і багатьма іншими містами України, постала задача: як забезпечити мешканців теплом і гарячою водою? 

Чому на подачу гарячої води не вистачає коштів

«Тернопільміськтеплокомуненерго» – підприємство, яке забезпечує теплом і гарячою водою містян. Це не є комерційна структура, яка могла б встановити тариф на свій розсуд, і в разі нерозрахунку споживачів – повністю відключити тепло і гарячу воду. Навпаки, навіть маючи значний власний борг, з підтримкою міської ради «Тернопільміськтеплокомуненерго» робить все можливе, щоб в будинках тернополян було тепло, а гаряча вода подавалася хоч і за графіком, але все ж подавалася. І при цьому підприємство, як і мерія міста не зупинилися на такому вирішенні проблеми. Згадані обмеження, за словами міського голови Тернополя Сергія Надала, – це лише тимчасовий вихід з ситуації, щоб продовжувати зберігати комфорт тернополян. Бо основною метою керівництва міста – є повне повернення гарячої води у багатоквартирні будинки. 

На невтішний фінансовий стан «Тернопільміськтеплокомуненерго», яке зараз не може у повній мірі розрахуватися за газ та електроенергію (а тому і не має можливості подавати гарячу воду цілодобово – авт.) вплинуло кілька факторів.

По-перше, складна економічна ситуація в державі з року в рік призводить до збільшення боргів населення – більшість людей не розраховуються за спожите тепло і гарячу воду. Безумовно, є сумлінні споживачі – які розраховуються вчасно і завжди, за що їм окрема подяка від керівництва міста – однак, цих коштів недостатньо. 

По-друге, держава хоч і придумала механізм «субсидіювання», але прорахувалася з кількістю отримувачів й заклала в бюджет значно менше коштів, ніж було потрібно. Відповідно й «Тернопільміськтеплокомуненерго» отримало менше коштів, ніж могло б. Крім того, держава «розтягує» субвенцію з держбюджету за обігрів бюджетних установ на весь рік. Але ж основні їхні витрати йдуть в перші три місяці. Відтак, на кінець опалювального сезону виникає кілька мільйонна заборгованість – це ті гроші, які знову недоотримує «Тернопільміськтеплокомуненерго». 

По-третє, протягом кількох останніх років вартість газу на виробництво теплової енергії для підприємства зростала не один раз. Підвищення вартості, часом, сягало 100% і більше. А останнє рішення  Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) шокувало Україну. Для комунальних підприємств газ відпускається за більшою ціною ніж для приватних. Тобто заводи українських олігархів платять за газ менше, ніж місцеві комунальні підприємства. При цьому Київ тариф часто змінював із запізненням, а виставити споживачам рахунок «заднім числом» місцеве підприємство вже не могло. Тож виникала різниця між ціною газу та енергії, яку мало заплатити «Тернопільміськтеплокомуненерго», та тим скільки грошей надійшло від споживачів. 

Крім того, через велику заборгованість «Тернопільміськтеплокомуненерго» втрачає встановлений ліміт блакитного палива від «Нафтогазу». А якщо підприємство буде брати газ з систем без ліміту, то його ціна буде вдвічі більшою.

Так, і сформувалася ситуація, що на закупівлю необхідної кількості дорогого газу, щоб котельні працювали та забезпечували тернополян гарячою водою – грошей стало не вистачати. Тому і вдалися до певної економії – гаряча вода стала подаватися за графіком. Паралельно із цим шукали шляхи вирішення проблеми – і знайшли їх.

У міській раді знайшли спосіб повернути гарячу воду в оселі тернополян цілодобово

Повернути цілодобову гарячу воду в багатоквартирні будинки можна завдяки міжнародним програмам кредитування та грантам. І над цим ось уже близько трьох років працює керівництво міста. 

Європейський банк реконструкції і розвитку, Світовий банк та міжнародна екологічна фінансова корпорація (NEFCO) допомагають Тернополю втілювати заходи з термомодернізації. Завдяки співпраці міської ради з цими установами, мешканці багатоквартирних будинків зможуть сплачувати тільки за фактично спожите тепло та користуватись гарячою водою у будь-який час доби.

Щоправда, реалізація проектів розрахована на кілька років, але вже зараз є реальний результат – мешканці 13 будинків Тернополя вже мають змогу користуватися гарячою водою в будь-який зручний для них час.

За словами мера міста Сергія Надала, забезпечити це стає можливим завдяки встановленню індивідуальних теплових пунктів (ІТП). На відміну від ЦТП, в них можна корегувати температуру тепла для кожного окремо взятого будинку. Відтак це і суттєва економія коштів (за підрахунками експертів до 30% – авт.), і що важливо для міста – комфорт тернополян. 

«Потрібно ще трохи терпіння – і тернополяни отримають цілодобово гарячу воду та належне теплопостачання. Термомодернізація житлового фонду та оновлення систем опалення – це мета, яку ми поставили перед собою ще у 2010 році, і до якої наближаємося з кожним днем. Тернопіль буде незалежним від постійного «тарифного тиску»», – зазначає Сергій Надал. 

Наразі більшість етапів тестування та адаптації нових технологій вже пройдено, і в Тернополі перейшли до їх масового впровадження. Водночас, програма з термомодернізації міста є досить широкою, вона не обмежується тільки встановленням ІТП. Саме тому тернополяни стають свідками того, як відбувається комплексне оновлення житлового фонду, утеплюються будівлі, встановлюються енергоощадні вікна, замінюються системи опалення тощо.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #вода, #квартира, #кран, #міськрада, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Історії з фронту від “князівського” воїна про піхоту, військову хитрість та полонених
22:20, 11 Липня, 2024

Історії з фронту від “князівського” воїна про піхоту, військову хитрість та полонених

Блоги

ТОП новини тернопільщини: