Майже щороку на світ Божий з’являються нові книги з новою правдивою інформацією, яка поступово заповнює прогалини і білі плями у нашій з вами «українській» свідомості. Ось і знову цієї середи в мистецькій залі обласної бібліотеки для молоді, що в Тернополі, о 15.00 відбудеться довгоочікувана презентація історичної надважливої книги для сьогодення «Кирило Осьмак: автопортрет у листах на тлі Владімірского централу». Авторка – донька Наталя Осьмак. Це книга про батька – президента Української Визвольної Ради, багаторічного в’язня сталінських концтаборів.
Листи Кирила Осьмака до рідних з Владімірского централу – документ неабиякої ваги та сили. Несвобода, регламентоване коло адресатів, суворе обмеження тематики, волевиявлення думки, цензурний зашморг над кожним словом… Та все ж це єдине вікно у світ, єдина можливість подати свій голос, хоч якось виявити себе. Єдина надія, що тебе почують “на розпуттях велелюдних”, така ефемерна і така дорогоцінна ниточка зв’язку між близькими людьми, промінчик розкоші людського спілкування.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Кирило Осьмак (1890–1960) – голова Української Головної Визвольної Ради (УГВР), знакова постать у нашій новітній історії, хоч і недостатньо знана (один із болючих парадоксів нашого «хронічно недорозвиненого», за І. Лисяком-Рудницьким, суспільства!) серед українського загалу. Лише після здобуття незалежності, завдяки доступу до засекреченої, спаплюженої інформації, його ім’я посіло гідне місце у свідомості сучасного українця. Як видатного діяча, гідного репрезентанта активного українства, здатного і готового в умовах несвободи чинити опір колоніальному тискові й гнітові тоталітаризму.
До слова.
Наталя Осьмак об’їздила всі місця в Росії,, де відбував покарання та вчився її тато.Шукала документи і свідків тих подій у Карпатах, Києві та Львові, Невтомно сприяє створенню документальних фільмів про нього, пише книжки. Завдяки її активній громадянській позиції та щирій любові до батька, прах Кирила Осьмака перевезений до України. Український президент спочиває не біля мурів Володимирської в’язниці, а на Байковому кладовищі, під козацьким хрестом.