Білий, сірий, чорний, «Бородинський», «Ризький», висівковий, соєвий, безглютеновий, чіабатта – різновидів хліба сьогодні справді чимало, і звичайно, покупець бере той, який йому до смаку. Проте, варто знати, чим шкідливий іноді може бути хліб і чому від нього в окремих випадках потрібно відмовлятися?
«Все досить просто: хліб – калорійна їжа, в білому борошні вищих сортів після перемолу не залишається білків, вітамінів і мінералів. Позначення «вищий сорт» борошна вводить в оману, але це не характеристика якості борошна, а спосіб його обробки. При виробництві борошна вищого сорту харчові волокна повністю перемелюють. Такий хліб завдяки високому вмісту вуглеводів дає відчуття швидкого насичення, але уповільнює процеси травлення всередині організму. Хоч з хлібом і смачніше, але не рекомендується його їсти безпосередньо під час обіду. Середня калорійність хліба в залежності від різних видів – від 200 до 300 калорій в 100 г. Майже в півтора рази збільшується калорійність шматочка хліба, якщо в ньому містяться насіння, горіхи, сухофрукти. Самим висококалорійним і найменш корисним вважається білий пшеничний хліб. Корисні властивості хліба вражають. Хліб збагачує організм вітамінами, мікроелементами, амінокислотами. У ньому міститься багато вітамінів груп В, Е, РР, А. Хліб сприяє очищенню кишечника і організму в цілому від шлаків, знижує ризик цукрового діабету. Тому повністю відмовлятися від хліба недоцільно, краще з’ясувати, який хліб корисний для здоров’я.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Читайте також
Якщо ви не знаєте, чи шкідливий хліб, який ви вибрали в магазині, то уважно прочитайте склад на етикетці. Перелік інгредієнтів в «хорошому» хлібі недовгий – це борошно, рослинні олії, молоко, вода, яйця, дріжджі, натуральні добавки (спеції, горіхи, насіння, шматочки фруктів). Також до складу хліба входять хлібопекарські добавки, які є допоміжними засобами для пишності, пружності тіста і збільшення терміну придатності. Сумлінні виробники вказують їх в складі, інші замовчують.
Вибираючи, який хліб корисніший, сірий або чорний, ви віддаєте перевагу одному і тому ж сорту хліба з пшеничного та житнього борошна, які змішані в різних пропорціях. Для отримання сірого хліба співвідношення пшеничного і житнього борошна 1:2, в чорному – 1:3. На відміну від білого хліба, чорний містить в собі ряд корисних амінокислот і клітковину, яка корисна для роботи шлунково-кишкового тракту. Житній сірий і чорний хліб краще вживати при різних порушеннях ендокринної системи, цукровому діабеті. Через тривале засвоювання організмом житній хліб не рекомендується при різноманітних інфекціях, розладах шлунку і кишечника, печії, гастритах і виразках. У цих випадках слід замінити сірий і чорний хліб на підсушений або білий, бажано на бездріжджовий основі. Майже весь хліб печуть з додаванням дріжджів, які викликають набухання тіста. Утворення великої кількості порожнин з вуглекислим газом може призводити до метеоризму в кишечнику. Бездріжджовий хліб таких явищ не викликає, тому і гордо носить звання «найкорисніший хліб». Щільний хлібний м’якуш з дріжджового тіста сприяє більш активній роботі кишечника. Сучасний цільнозерновий хліб ближче всіх до історичних попередників. Згодом технологія його виготовлення не сильно змінилася. Відмінність цільнозернового хліба від пшеничного і навіть грубого помелу в тому, що для отримання борошна подрібнені зерна не просіюють. Весь вихідний матеріал після перемолу зерен йде в тісто. Тому в хлібі ви можете виявити частинки до півтора міліметра. У складі звичайного хліба крупиці діаметром понад 0,05 мм не повинні бути присутніми. Цільнозерновий хліб, на відміну від білого пшеничного, включає в себе всі компоненти зерна і забезпечує організм вітамінами, амінокислотами та ферментами з оболонкою. Його печуть з борошна вищого ґатунку з додаванням 25% висівок. Цей хліб краще засвоюється, активізує роботу кишечника і не порушує обмін речовин.
Хліб з висівками містить вітаміни, білки, жири, вуглеводи, клітковину, моно- і дисахариди, насичені жирні кислоти. Висівки багаті клітковиною, яка адсорбує і виводить токсини, уповільнює засвоєння вуглеводів. В результаті нормалізується рівень інсуліну і глюкози в крові.
Під час проведення розвантажувальних днів рекомендується вживання хліба з висівками, який дарує відчуття насичення і надовго знижує апетит. Висока концентрація вітамінів В6, В12 і цинку покращують діяльність нервової системи. Якщо відчуваєте тривогу і стрес, то краще влаштувати невеликий перекус: випити чашку гарячого чаю з тостом з хліба з висівками», – розповідає заступник директора Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України Ю. Дементьєва.