Нарешті це сталося. Місту повернули втрачену пам’ятку архітектури. Щоправда, у зменшеному вигляді. Однак це аж ніяк не применшує значення події. Принаймні у пересічних тернополян вона викликала великий інтерес.
Усі, хто впереше проходять повз макет Парафіяльного костелу, зупиняються та роздивляються. Старожили ще пам’ятають, яким був величним і красивим костел і їм особливо приємно, що він знову постав у бронзі. А молодше покоління маже можливість побачити, яку сакральну перлину втратило місто. «Про те, що у Тернополі був такий костел, нам не розповідали ні на уроках історії в школі, ані в університеті. А варто було б. Я бачив раніше фото Парафіяльного костелу. Але сьогодні я вперше зміг уявити, яким він був, побачивши макет», – ділиться думками тернополянин Андрій.
Перегляньте також:
- У Тернополі водій вантажівки наїхав на 47-річну жінку
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
Нагадаємо, костел звели у 1908 році на вулиці Панській (зараз бульвар Шевченка). У 1955-му його зруйнувала радянська Влада і побудувала на його місці Центральний універмаг.
Автор ідеї та організатор робіт із встановлення макету костелу – тернопільський краєзнавець Тарас Циклиняк, який раніше став ініціатором створення бронзової мапи довоєнного Тернополя. Задум з’явився ще 4 роки тому. У 2014 році тернополянин Володимир Кріса створює паперовий макет костелу. Для цього ж проекту він спеціально виготовив «міцнішу» копію храму в масштабі 1:100 (62-69см). Вже готова описова частина трьома мовами (українська, англійська, польська).
«Цей об’єкт створено для прийдешніх поколінь на добру пам’ять про красу, яка існувала на місці тернопільського ЦУМу… А Соломія Крущельницька дивиться тепер у бік костелу, в якому вона бувала», – каже Тарас Циклиняк. На він не планує зупинятись. У задумах – відновити ще кілька зруйнованих споруд таких, як ратуша і синагога.
Для довідки. Меценати проекту – родина Маслівців та Дігаїв. Архітектор – Борис Солонін. Живописець та скульптор – Дмитро Мулярчук. Вага монументу близько 70 кілограмів. Висота найвищої башти костелу – 65 сантиметрів.