Вбивство у Вишнівці: зібрані докази і висновки експертиз важливіші за чиїсь домисли і здогади

Опубліковано:
2 Серпня, 2017

Керівник Головного управління Національної поліції Тернопільської області Олександр Богомол дав детальний коментар щодо суперечливих моментів у розслідуванні кримінального провадження, розпочатого за фактом вбивства 17-річної дівчини у селищі Вишнівці Збаразького району. Полковник поліції переконаний, у розслідуванні цього резонансного злочину варто довіряти доказам та висновкам експертиз, а не сумнівним здогадам людей, котрі жодного відношення до криміналістики не мають.

– Резонанс навколо цієї справи виник , коли почались перші звинувачення в адресу поліції, мовляв, не того затримали, – каже Олександр Богомол, – пише Досьє 102.

Знаряддя вбивства

-Через керівництво Нацполіції ми домовлялися про проведення окремих експертиз поза чергою, зокрема, генетичної. Перший об’єкт, який був вилучений на місці події, і був дуже важливими для того, аби підтвердити чи спростувати вину підозрюваного, це ніж. Як можна побачити на фото з місця події, речовий доказ лежав біля жертви. Для скептиків і критиків хочу одразу повідомити: огляд місця події фіксувався на відео, проводився за участю понятих.

Розпочався огляд за декілька годин після того, як було виявлено тіло. До цього часу співробітники поліції забезпечували охорону місця виявлення тіла. За стрічку, якою було огороджено місце злочину, не заходив ніхто, навіть я, коли прибув до Вишнівця.

Читайте також

Чому вбивство дівчинки з Тернопільщини перетворюють на розважальне шоу
Нетверезого експерта-криміналіста уже звільнили
Підлітка, підозрюваного у вбивстві тернопільської випускниці, скеровують у психлікарню до Львова
«Ірина Мукоїда сама не прийшла туди, де її знайшли мертвою»: нові докази криміналістів, які спростовують версію слідства
Поліцейського-криміналіста з Тернопільщини звільнять за «нетверезий стан» (Фото, відео)
Мешканці Вишнівця знову заблокували дорогу: вимагають відпустити Василя Гнатюка і шукати справжніх вбивць Ірини Мукоїди

До огляду тіла та місця події були залучені фахівці, зокрема, криміналіст слідчого управління, судово-медичний експерт, який оглядав тіло: рани на ньому, тілесні ушкодження, спеціаліст, котрий фіксував весь цей процес на відео.

Ніж був виявлений одразу і вилучений при понятих. Спеціаліст в рукавичках, аби не залишити своїх ДНК, помістив цей ніж на чистий аркуш паперу і поклав в одноразовий номерний сейф-пакет, який використовують наші криміналісти для вилучення речових доказів. Сейф-пакети ми закуповуємо на спеціальних підприємствах і вони мають таку особливість, що застібаються лише раз. Якщо його розстібнути, то вдруге застібнути не вийде.

Ніж був направлений, до слова, за три дні до затримання підозрюваного, в НДЕКЦ Вінницької області. Решту речових доказів ми направили у Львів, але, оскільки там була велика черга, попросили вінницьких експертів, котрі мали таку можливість, зробити нам поза чергою експертизу речових доказів, зокрема, того самого ножа та штанів підозрюваного.

Первинне заключення експертизи не було порівняльне. Фахівці витягнули ДНК-профіль з об’єктів, які були знайдені на ножі. Вони належали особам чоловічої та жіночої статі. Перед тим проводилося дослідження ножа на наявність відбитків пальців рук, яких виявлено не було. Я сам детально ознайомлювався з висновками експертизи.

Експерт-генетик взяв чотири взірці з ножа: перший – поверхневі залишки, що були на ручці ножа з однієї сторони, другий – з іншої сторони ручки ножа, третій і четвертий – з обох сторін леза. На всіх чотирьох взірцях були залишки ядер клітин людини. На трьох з них – змішані ядра клітин жертви та підозрюваного, на одній – ядра клітин лише жертви – це підтвердила додаткова експертиза. Мене, як спеціаліста, зацікавило, чому аж на трьох взірцях виявлено ДНК-профіль підозрюваного. Але, ретельно аналізуючи матеріали кримінального провадження, ми побачили – в підозрюваного, коли його обстежував судмедексперт, було виявлено поздовжній поріз чотирьох пальців правої руки. Порізом було пошкоджено верхній шар шкіри. Очевидно нападник ножем, яким вбивав жертву, і вчинив цей поріз. Враховуючи те, що в нього немає вказівного пальця, ймовірно, стався зсув руки по лезу. Нам закидали, мовляв, підозрюваний без пальця, тому не міг міцно тримати ножа, але хочу, щоб взяли до уваги той факт, що хлопець вчився на кухаря, а ніж для людини такої професії – знаряддя праці.

До слова, ми цікавилися у фахівців, які б результати були, коли б на цей ніж хтось сторонній навмисне наносив сліди крові, чи дряпав шкіру. На що отримали відповідь – залишилися б сліди ДНК третьої особи. Це дуже важливо.

На звинувачення, що ми щось спеціально підтасовували, підробляли –хочу сказати: вбивство – це смертельний гріх і звинувачувати у ньому невинну людину – те саме, що самому чинити смертельний гріх.

Наразі ще триває експертиза, яка проллє світло і на інший момент стосовно якого є стільки здогадок і «заключень» псевдо експертів – чи дійсно цей ніж є знаряддям вбивства. Давайте її дочекаємося. Попередньо можу сказати, що під час розтину судмедексперт не виключив такої можливості.

Місце та час злочину

Місце та час вбивства – ще один суперечливий момент. Давайте оперувати не здогадками, а матеріалами кримінального провадження. Отже, ми маємо зображення з відеореєстратора на якому на місці злочину видно пляму світлого кольору схожу на тіло. Я не думаю, що там могло б лежати щось інше до того, як виявили тіло. Зафіксований час 5.50.

Щодо часу настання смерті потерпілої – експертиза триває. За попередніми даними, це 6-8 годин з моменту огляду тіла, яке проводилося експертом в період з 9.00-9.30. Ще один момент від якого ми відштовхувалися – в шлунку загиблої під час розтину судмедексперти знайшли гриби і помідори – це продукти, які перетравлюють в організмі півтори-дві години. Звичайно, ми шукали піцерії, інші громадські заклади у Вишнівці, Тернополі, які працювали до четвертої-шостої години ранку, опрацьовували версію, що дівчинку могли повозити, десь пригостити, а потім зґвалтувати, вбити і викинути тіло. Але повернемося до виявлених у шлунку залишків їжі. Якщо термін перетравлення названих продуктів до двох годин (у нас є свідки, які бачили, що дівчинка їла ці продукти перед дванадцятою годиною ночі), а час смерті – мінус шість-вісім годин з моменту огляду тіла, то можна зрозуміти, що смерть наступила між першою та другою годинами ночі. Якщо потерпіла о 1.34 ще говорила з опікункою, то період часу смерті зсувається з моменту останньої розмови до другої години ночі.

Вбити о другій, п’ять годин возити тіло, а потім викинути в людному місці у селі, де мешкала жертва, – нелогічно.

Свідок, який знайшов тіло каже, що перед тим почув лише звук «бух», але не бачив, як тіло викидали з машини. А «бух» це могло бути і закривання дверки автомобіля. Ми не сумніваємося у тому, що там був джип і вилучені кадри відеоспостереження підтверджують, що біля цього місця проїжджало декілька чорних позашляховиків, на жаль, ми не могли ідентифікувати номерних знаків авто. Але машина, яка була о сьомій годині ранку, – це, скоріш за все,– сторонні люди, які зупинилися, побачили мертву людину і поїхали, побоюючись проблем.

Під тілом було знайдено пляму крові розміром приблизно 50-60 сантиметрів довжини, 15-20 сантиметрів ширини з просоченням півтори-два з половиною сантиметри. Керівник судово-медичного бюро, який був разом зі мною на місці злочину, пояснив що така кількість крові могла витекти тільки на місці вбивства. Ще ряд важливих аргументів, які підштовхують нас до думки, що вбивство було скоєне на місці виявлення мертвої дівчинки. Це положення тіла, знаходження одягу на ньому та потьоки крові на тілі й одязі. Під час огляду тіла було задокументовано, що кров з ранового каналу витікала лише в одну сторону. Тобто тіло лежало в одному положенні. Якби його переносили, перевозили, перекладали з одного місця на інше потьоки крові були б в різні сторони. Це підтверджує те, що після нанесення ударів тіло знаходилося в одному положенні.

Сліди шин автомобіля на місці злочину були – це зафіксовано в протоколі огляду і цього ніхто не заперечує. Їх було декілька. По перше, приїжджала машина швидкої допомоги. Під’їжджала близько до обочини, де лежало тіло, тому з цим все зрозуміло. Не виключаємо, що на місці були ще й інші сліди, зокрема того самого джипа чи свідка, який знайшов тіло, – це з’ясує трасологічна експертиза.

Досить цікаве запитання про сліди від взуття. Зокрема сліди взуття жертви. До речі, коли я прибув на місце події теж здивувався, чому так мало слідів. Хочу зазначити, видимих ознак боротьби вбивці та жертви не було. Тому нам теж одразу спало на думку, що дівчинку викинули вже мертвою. Але коли наступної п’ятниці для експерименту я пройшовся по тому ж піску, а надворі дощило, як вранці того дня, коли знайшли тіло, то побачив, що слідів не залишається. Це неважко перевірити.

Чи було зґвалтування?

Для того, аби підтвердити чи спростувати факт зґвалтування, повинен бути, по-перше, висновок судово-медичної експертизи щодо наявності тілесних ушкоджень. Я, мабуть, не маючи морального права, але під тиском громадськості, оголосив про те, що на анальному отворі потерпілої були ушкодження, тобто, було втручання стороннім предметом. Саме ця обставина наштовхнула на нас на підозру, що сталося зґвалтування, про що ми на початку повідомили. Зараз чекаємо на висновки судово-медичної, цитологічної та імунологічної експертиз, які поставлять крапку в цьому питанні.

Судово-психіатрична експертиза підозрюваного

Амбулаторна судово-медична експертиза рекомендувала, аби слідчий призначив підозрюваному стаціонарну судово-психіатричну експертизу у Львові. Це обстеження триватиме місяць і хочу зазначити, що стаціонарному підозрюваному не буде призначене жодне лікування. Під час його перебування в психіатричному закладі медики спілкуватимуться з ним, спостерігатимуть за його поведінкою.
Остаточне рішення про проведення стаціонарної судово-психіатричної експертиза буде приймати суд.

Фото з місця події – в соцмережах

Особи, котрі мають статус учасника кримінального провадження, попереджені про нерозголошення таємниць досудового розслідування, мають доступ до матеріалів не можуть без дозволу слідчого оприлюднювати ці матеріали. На жаль, в даному випадку було допущено порушення. Матеріали, які опинилися в соцмережах, були надані стороні захисту підозрюваного разом з клопотанням про обрання міри запобіжного заходу. Як вони стали загальнодоступними – з’ясує розслідування, адже за фактом розголошення таємниць досудового розслідування розпочато кримінальне провадження. Моя особиста думка, такий вчинок – це гидко, низько, аморально.

Власні розслідування можуть проводити не тільки журналісти, а й усі, хто бажає це робити, хто хоче допомогти слідству, встановити істину у тому чи іншому кримінальному провадженні, але щоб робити висновки – треба мати повний багаж аргументів, фактів, обставин, а не тільки фото з місця злочину.

Фізичне насильство над підозрюваним

-Надійшла вимога слідчого прокуратури про проведення службового розслідування за фактом вчинення насильних дій щодо підозрюваного. Службове розслідування проводиться. Кінцеві висновки за цими матеріалами оприлюднить прокуратура.

Я можу апелювати лише тими матеріалами, які у нас наявні. Зокрема, записами телефонних розмов між родичами підозрюваного, які, до слова, були нами оприлюднені. Там чоловік переконливо заявляє дружині, що сина ніхто не бив. Підозрюваний у розмові з батьком теж підтверджує – його не били. Це було перше пояснення затриманого. Коли хлопця привезли до Тернополя, перед допитом він мав 40-хвилинну розмову з адвокатом і батьком. Весь цей час, як знову ж таки підтверджують аудіо записи, хлопця переконували не зізнаватися у злочині, мовчати, не свідчити проти себе. Але підозрюваний і тоді розповів правду.

Були зауваження у журналістів щодо надто «лінгвістичного» викладу свідчень підозрюваного, то тут я згідний, що слідчий допустив неточність, записавши свідчення зі слів підозрюваного, –неправильне викладення допиту, проте жодного перекручування свідчень немає і це підтвердила розшифровка стенограми, адже допит був записаний на відео, до того ж вівся в присутності трьох представників прокуратури, адвоката, психолога і батька.

Я переконаний, при бажанні і захист міг би всі ці питання взяти до уваги, але ж ні – вони прийняли іншу позицію – зсилатися не на факти, а чекати, що скажуть екстрасенси. До речі, хочу повідомити дуже важливу річ – згідно нового Кримінального процесуального кодексу всі свідчення, покази, пояснення підозрюваного не є доказами. Доказова база формується на основі висновків експертиз, огляду місця події, свідчень свідків.

Родичі підозрюваного вимагають зміни підслідності

-Зміна підслідності – це виключно компетенція органів прокуратури, в даному випадку – Генеральної прокуратури, адже злочин вчинений на території нашої області, а законних підстав для зміни підслідності обласна прокуратура немає.

До слова, наступного дня після пікетів до нас приїхала комісія МВС для перевірки законності розслідування, зібрання доказової бази. Були представники департаменту карного розшуку, головного слідчого управління. Перевірка тривала три дні. Негативних наслідків за висновками перевірки для будь кого з наших працівників не було, наші дії були визнані законними.

За блокування доріг – відповідальність

Хочу повідомити, що за фактом блокування дороги, яке влаштували у четвер, 27 липня, у Вишнівці 16 осіб, розпочато кримінальне провадження. Ми зняли на відео людей, котрі чинили це правопорушення. Маємо інформацію, що ці особи не просто ходили пішохідним переходом, а перекривали дорогу, для того, аби блокувати транспорт. Проаналізуємо об’єктивні обставини цього блокування, якщо будуть заявлені збитки, яких завдали блокувальники перевізникам за простій транспорту, обов’язково винуватці понесуть відповідальність.

На зустріч з цими людьми, а це близькі родичі затриманого з села Дзвиняч, бо вишнівчани їх вже не підтримують, ми не раз приходили, запрошували до діалогу, але вони категоричні. Викрики, звинувачення, істерія, підбурювання громадян до акцій непокори – ось їхні «аргументи». На зустріч до нас прийшли вчителі підозрюваного, сусіди та родина потерпілої. Люди одразу теж з недовірою поставилися до нас, але згодом, ознайомившись з матеріалами провадження, які я на той час зміг їм показати, вони змінили свою думку.

Хочете повідомити нам свою новину? Пишіть на електронну адресу tenews.te.ua@gmail.com. Слідкуйте за нашими новинами в Твіттер, долучайтеся до нашої групи і сторінки у Фейсбук, підключайтеся до каналу Телеграм.

Джерело: Новини Тернопільщини
Теги: #василь гнатюк, #вбивство, #випускниця, #вишнівець, #ірина мукоїд, #новини тернопільщини, #новини тернополя, #тернопіль, #тернопільські новини
Коментарі

Опілля квас ціни iPhone 14 Pro в Одесі, Україна

Статті

Інтерв'ю
Сергій Гаріян
20:10, 20 Травня, 2024

Лікар Сергій Гаріян: «З початку війни ми прооперували майже десять тисяч військових»

Блоги

ТОП новини тернопільщини: