Червоний замок по праву несе назву найтаємничішого замку України. Сьогодні ми можемо спостерігати лише дві зубчасті круглі вежі, залишки минулої величі. Побудований ще в 9 столітті, потім він був перебудований повністю. Він – єдине, що залишилося від поселення, повністю відірваного від цивілізації. Це надає йому таємничості і загадковості. Веде до нього єдина ґрунтова дорога, а коли йдуть дощі або негода – ця дорога стає непрохідною, – Рідне Тернопілля.
Червоногородський замок – являє собою оборонну споруду, що була перебудована на палац Каролем Понінським у першій половині 19 ст. Розташована ця казкова споруда в живописному урочищі на високому пагорбі серед глибокої котловини р. Джурин.
Перегляньте також:
- Графік включення електрики на Тернопільщині: світло буде по 4-6 год
- Тернопіль на війні втратив 27-річного Героя Івана Смолюха
Читайте також
Що залишилося зі столиці колись могутнього Червоногородського князівства? Тепер такого населеного пункту, як Червоногород, не знайдеш на жодній сучасній мапі або в довідниках, цей «хутір» вже давно ліквідований. Величезний костел 15 ст. – повна руїна, а з неприступного колись замку,перебудованого у 70-х р.р. 19 ст. за проектом львівського архітектора Юліана Захаревича на палац, залишилися напівзруйновані вежі.
Благодатна природа сприяла тому, що люди почали оселятися тут у 9 ст.ще за часів Русі, що пізніше мала назву «Червона», а перший дерев’яний замок належав до відомих за літописа мичервенських міст. Назва місцевості, в якій розташований палац походить від червоного кольору місцевого пісковику.Та як свідчить подальша історія цих земель, назва підтверджується ще й через величезну кількість пролитої крові.За однією з багатьох легенд цього чудового, але постійно страждаючого через свою красу, краю – водоспад утворився завдяки татаро-монголам, що намагаючись захопити оточений в ті часи водою р. Джурин замок, прокопали нове русло для неї в 1241р.
В 1340р. Червоногородський замок захопив Казимир III Великий.З хронік Биховця дізнаємось, що 1351р. він дістається Коріатовичям, які заснували тут домініканський монастир, що був з годом знищений молдавським князем Петром. Пізніше споруда переходить до Владиславa II Ягайла, що віддає її подільському воєводі Спиткові , а після його смерті своєму брату Свидригайлу.
На початку 15 ст. Червоногород належить Вітовту, але починаючи з 1434р.після приєднання Поділля до Польщі, стає королівським містом з власним старостою. Отримавши місто в заставу від короля, Теодор Бучацький відбудовує домініканський монастир і надає Червоногороду в 1448 р. магдебурзьке право. Після Бучацьких місто належало Язловецьким, а в 1538р.його знову знищили татари і волохи.
Відомо, що червоногородським старостою на початку 17 ст. був львівський каштелян Микола Данилович, а замок на той час вже мурований з чотирма вежами на кутах, був оточений оборонним муром із в’їзною брамою.
У 1648р. під час Національно-визвольної війни українського народу замком оволоділи повстанські загони, а 1672р. його захопило військо турецького султана Магомета IV. Під час панування турків Червоногородський замок залишили мешканцями,а після їх повернення він стояв розорений.
В 1765р. Червоний город описується як поселення, а не як місто. Замок – як збудований за старосвітською архітектурою і обнесений мурами, поруйнованими в деяких місцях. Згадується й старожитний монастирський костел, що стоїть біля замку.
У 1778р. замок в Червоногороді стає власністю Кароля Понінського, що 1820р. розпочинає реконструкцію. Він звелів розібрати 2 вежі й частину споруди, а дві інші вежі з деякими стінами використав для спорудження палацу на основі замку. Пізніше, син Кароля Калікст,розібрав вежі, бо вважав їх низькими і збудував на цих самих місцях, у псевдоренесансному стилі, вищі й об’ємніші.
На початку 20 ст. палац в Червоногороді мав вишукану терасу в італійському стилі та портик з 6 колон та фронтону, був оточений великим ландшафтним парком із фонтаном. В період 1-ї світової війни палац зазнав значних руйнувань, які довершила 2-а світова. До наших часів збереглися дві пошкоджені вежі, потребуючі реставрації костел й усипальниця Понінських, що разом з водоспадом утворюють унікальний історико-ландшафтний комплекс у мальовничій місцевості Червоногорода.
Цікаво те, що у стінах Червоноградської фортеці у 80-х роках 16 століття відгуляв своє весілля батько Богдана Хмельницького Михайло Хмельницький.
На жаль, недоглянутий в наш час, замок руйнується, і декілька років тому втратив половину однієї вежі…