Великий французький філософ Вольтер писав: «Не буває великих справ, без великих труднощів». Село на берегах Дзвінки, а це 375 дворів, які населяють 1051 осіб, пережили за п’ять сотень літ чимало військового, підневільного, голодного, морозного лихоліття, тяжкого і нестерпного гніту з боку Австро-Угорської імперії, панської Польші, совєтских більшовиків у віколомному вересні 1939 року, що обійшовся трагедією багатьох селянських родин. Перший похід визволителів від старшого брата коштував мешканцям села Дзвиняч, сусідніх Бедриківців, Дуплиска, Торське, Іване-Золоте , Добровляни, Касперівці, Городок, Блищанка віддачею сільгоспреманенту, худоби, коней, насильною відправкою непокірних туди «де Макар телят не пас».
На початку ХХ століття й до середини 30-х років малоземельні селяни емігрували до Канади, Бразилії, Аргентини. США, не лише у пошуках кращої долі й ситнішого кусеня хліба, а заробити трохи долярів й прикупити у рідній стороні з десяток моргів поля, коней, збудувати каменицю з оцинковою покрівлею, відкрити власну справу. Тому саме у селі Дзвиняч, що розташоване за 7 км від райцентру Заліщики і за 120 км від обласного Тернополя мало своїх ковалів, столярів, шевців, ткачів, мулярів.
Перегляньте також:
- Підприємці з Тернопільщини підозрюються у переправі чоловіків закордон
- Мотиваційні фрази що рятують військових на полі бою
Читайте також
У далекому 1914 році з нагоди – сторічного ювілею Тараса Шевченка за кошти церковної громади та за ініціативи письменника Осипа Маковея, який довгий час учителював у Заліщиках відкрили бюст Великому Кобзарю. Й головні вулиці назвали іменами Тараса Шевченка, Лесі Українки. Діяла тут осередок «Просвіти», народний дім, хата-читальня, церква, крамниця та ремісничі майстерні.
Після віроломного ззненацбкого нападу фашистської Німеччини вевезли на примусові роботи до рейху 38 юнаків та дівчат. У Червоній Армії загинуло 35 жителів села,№0 пропали безвісти.За участь у національно- визвольній боротьбі за незалежність й соборність української держави було ув’язнено 23 жителі, з них 15 вивизено на каторжні роботи у Сибір, загинуло17 борців ОУН-УПА. На фронтах другої світової війни воювали 197 жителів Дзвиняча.з них 61 чоловік загинув у горнилі війни, а 153 нагороджено за ратний подвиг орденами і медалями. Памятник воїнам- односельцям відкрито у 1967 році,пам’ятний знак на честь скасування панщини відновлено у 1989 році.
Недавно з ініціативи сільського голови Дзвиняча Йосипа Бачинського, директора Дзвиняцької ЗОШ і_ ІІІ ступенів Марії Гагалюк, вчительського колективу й громадкості села відкрито пам’ятний комплекс Небесній сотні – один із перших у сільській місцевості на Тернопільщини. Його спорудженя профінансовано за кошти громади. Новий війт Йосип Бачинський разом з депутатським корпусом багато роблять у соціально- культурному розвитку села, капітально відремонтували й перекрили Народний дім, адмінбудинок, чималі кошти виділяють школі, дитячому садку. Закладам медицини, культури, молодіжним і спортивним проектам На поточний ремонт сільських вулиць, належний санітарний та протипожежний стан території.
Гордяться дзвинянчани своїми уславленими землякками серед них канадська співачка українського походження, акторка Марія Угринюк.