У червні 2015 до Рівненського міського суду звернулася автор літературного твору «Капітошка» з позовом, у якому просила заборонити порушувати її авторське право – без дозволу використовувати літературно-художній персонаж “Капітошка” та без її дозволу, а також стягнути компенсацію за порушення її авторського права.
Обґрунтовуючи позов, автор зазначила, що у 1979 році вона створила літературний твір “Капітошка”. В 1980 році літературно-художній образ “Капітошка” було вперше оприлюднено в анімаційному фільмі з однойменною назвою “Капитошка” (рос.) та “Капітошка” (укр.), а у 1989 році – твір “Повертайся, Капітошка” українською та російською мовами. Вказані анімаційні фільми були створені на кіностудії “Київнаукфільм” і у титрах до цих фільмів зазначено її прізвище, як автора сценарію, що є загальновідомим фактом та не потребує доведення.
Перегляньте також:
- У Тернопільській митниці проводять особистий прийом громадян
- Філософ і випускник духовної семінарії розповів про навчання на оператора дрона
Відповідно до чинного на час створення анімаційного фільму законодавства (ст. 483 ЦК УРСР) авторське право на кінофільм належало підприємству, яке здійснило зйомку, а авторові сценарію, художнику постановникові та авторам інших творів, які увійшли складовою частиною у фільм, належало авторське право кожному на свій твір. Таким чином, авторські (майнові) права на фільм належать кіностудії “Укранімафільм” як правонаступнику кіностудії “Київнаукфільм”, а їй належить авторське немайнове право та виключні майнові права на літературний твір та його оригінальну назву “Капитошка” (рос.) та “Капітошка” (укр.)
Автор зареєструвала свої авторські права у Державному департаменті інтелектуальної власності і отримала свідоцтво від 11 травня 2004 рокуза№ 9967 про державну реєстрацію авторського права на літературний твір “Капітошка”, а 7 квітня 2014 року – отримала свідоцтво № 54433 про реєстрацію авторського права на твір “Персонаж Капітошка”.
Відповідно, автор подала позов до суду через те, що персонажа «Капітошка» використовують без дозволу, зокрема до цього вдалися КП “Рівнекнига” та Товариства з обмеженою відповідальністю “Видавництво “Навчальна книга Богдан”.
І суд вирішив цю справу на користь автора:
«Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю “Видавництво “Навчальна книга Богдан” (ідентифікаційний код юридичної особи 24637417) на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1) 412 022 (чотириста дванадцять тисяч двадцять дві) гривні завданих збитків.
Стягнути із Комунального підприємства “Рівнекнига” Рівненської обласної ради (ідентифікаційний код юридичної особи 02471175) на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1) 511 (пятсот одинадцять) гривень 56 копійок судового збору.»