На сайті американського Університету Вісконсин-Мілуокі крім знаходиться цінна колекція фотографій українських населених пунктів з 1934 року.
Виявилось, що їх авторкою є відома мандрівниця, дослідниця, підкорювачка Арктики та Гренландії, перша жінка, яка пролетіла над Північним полюсом – Луіза Арнер Бойд. За вивчення Арктики вона отримала прізвисько «Королева льоду» та «Леді Арктика». Усі свої експедиції Луіза фотографувала. В 1930-х роках вона відкрила Америці та всьому світу красу Полісся.
Перегляньте також:
- Культурна еліта України підтримала Тернопільський мистецький коледж імені Соломії Крушельницької
- Парламент затвердив кошторис Верховної Ради на 2025 рік – на одного депутата витрачатимуть 2,28 млн грн на рік
Бойд стала третьою жінкою в світі, яка була нагороджена хрестом Святого Олафа (орден вручається за видатні заслуги перед Норвегією і людством).
У розпал Другої світової війни американка отримала завдання від американського уряду. Дослідниця повинна була детально вивчати магнітне поле Північного полюса, так як через цей регіон Землі проходили міжнародні сеанси радіозв’язку «Європа – США». Бойд успішно впоралася із завданням і підготувала звіт про можливість облаштування військового аеродрому.
У віці 67-років Луїза Бойд наважилася на дуже ризикований крок, а саме в 1955 році на літаку «Дуглас DC-4» вона вирушила в політ над Північним полюсом. Вона увійшла в історію, як перша жінка, що побувала на «краю землі».
Заслуги Луізи, примусили навіть порушити традиції чоловічого Американського географічного товариства і у 1960 році її прийняли в ряди АГТ. Луіза стала першою жінкою членом товариства.
Місто Заліщики відома дослідниця із Каліфорнії відвідала в вересні 1934 року. Фотопідбірка вражає краєвидами, національним одягом та картинами із побуту українського населення. В Заліщиках Луіза зробила шість фото на місцевому ринку. Світлини дуже колоритні, на них можемо побачити типових мешканців Заліщиків та товари, якими торгували тоді. На кількох фото можна роздивитись архітектуру міста поблизу ринку. Колекції фотографій Луізи Бойд більше 80-років, але вона досі є актуальною.
Тетяна Яцечко-Блаженко