Тернопільщина запрошує у подорож героїчним минулим українського народу. Одна з зупинок у давньому містечку Зборів. Саме тут на берегах річки Стрипи 18 та 19 серпня 1649 року відбулась одна з вирішальних битв визвольної боротьби українського народу 1648-1654 років і був підписаний мирний договір про створення козацької держави Гетьманщині. Музей, присвячений Зборівський битві, відкрили у 1995 році. Тут можна доторкнутися до історії українського державотворення.Українці більш ніж на 100 років отримали свою власну державу, кордони якої були нанесені на карти світу у середині 15 століття. Вибороли її у жорстокій боротьбі з польсько-шляхетським пануванням. Очолив визвольну війну 1648-1654 роках гетьман Богдан-Зіновій Хмельницький – видатний державний діяч і полководець.
Серпень 1649 року. Замок у Збаражі осаджений військом Богдана Хмельницького. Вже 9 тижнів польські війська Яреми Вишневецького міцно замкнені козацьким військом. На допомогу осадженому Збаражу швидко рухається 40 тисячне військо на чолі з польським королем Яном ІІ Казимиром. Але іде польське військо по український землі, тому про його наміри заздалегідь стає відомо Богдану Хмельницькому і у ніч на 18 серпня більша частина українського війська разом з військом татарського хана Іслама Гірея ІІІ з під стін Збаразького замку вирушає назустріч полякам..
Перегляньте також:
- В’ячеслав Негода став на бік Тернопільського мистецького коледжу ім. Соломії Крушельницької
- Почаїв у 1920-1930-х роках: історія на фотографіях
У наш час зустрічає гостей музею застиглий у камені Богдан Хмельницький.
Камінно сплять історії вітри
Під містом, де гриміла рать Богдана,
Де Прометей великої пори
В огні й крові залізні рвав кайдани
І де мечем та літерами крови
Літопис твій написано, Зборове!
Рядки з вірша уродженця Зборова Романа Завадовича малюють в нашій уяві картину битви, а доповнює її величезна діорама художника Степана Нечая. Полотно для діорами художник писав окремими полотнами разом зі своїми друзями у Тернополі, вже у музеї вони були змонтовані у єдину батальну сцену. Діорамне полотно розташовується півколом. Коли вдивляєшся в деталі картини, здається, що пушки щойно заряджені, а ядра тільки відкотилися майже до глядачів. Колесо від возу доповнює відчуття битви, коли вибух щойно зруйнував віз.Слухаючи екскурсовода, директора музею Богдана Макогіна, події минувшини стають ближчими, і вже ніколи не забудуться.